Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Druhy datových měničů

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (784.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Druhy datových měničů

Standardní telefonní kanál je ohraničen kmitočty od 300 Hz do 3400 Hz. Při přenosu dat tímto kanálem je tedy třeba původní signál v základním pásmu, který ve svém spektru obsahuje stejnosměrnou a případně i další frekvenční složky nižší než 300 Hz, přeměnit na jiný datový signál v přeloženém pásmu, jehož spektrální složky s největšími amplitudami budou ležet v rozsahu telefonního kanálu. Toho se nejčastěji dosahuje použitím některé modulační metody. Po průchodu modulovaného datového signálu telefonním kanálem se tento signál podrobí demodulaci a přesune se do původní frekvenční polohy. Zařízení, které tyto funkce provádějí, se proto nazývají modemy (modulátor – demodulátor).

Existují i některé části telefonní sítě, které mohou přenášet i širší pásmo než pásmo definovaného telefonního kanálu. Jsou to např. vedení realizovaná párem metalických vodičů, která jsou galvanicky průchozí a mohou přenášet signály obsahující stejnosměrnou složku i složky o frekvencích řádu desítek MHz. Jsou-li tato vedení zakončena translátory, pak přenos stejnosměrné složky není možný. Pro oba tyto uvedené příklady se pro přenos dat v telefonní síti užívá tzv. datových měničů v základním pásmu.

V jiných částech telefonní sítě máme pro přenos dat k dispozici široké pásmo, které vznikne sdružením většího počtu telefonních kanálů . Širokopásmové kanály se v telefonní síti mohou vytvářet i pomocí měničů typu xDSL (Digital Subscriber Line).

Z daného popisu vyplývá, že je nutno přeměnit původní datový (digitální) signál, vyskytující se na rozhraní I2, na takový signál, který je vhodný pro přenos po daných typech telekomunikačních kanálů, které se vyskytují v telefonní síti. Úlohu ukončovacího zařízení datového okruhu (DCE) v telefonní síti zastávají tzv. měniče datového signálu nebo zkráceně datové měniče. Kromě této základní funkce plní datové měniče i řadu dalších funkcí. Základní klasifikaci jednotlivých druhů datových měničů užívaných v telefonní síti ukazuje obr. 11.1.

Obr. 11.1. Klasifikace datových měničů užívaných v telefonní síti.

GND. Ve svém spektru obsahuje stejnosměrnou složku. Napěťová úroveň datového signálu na rozhraní I1 je relativně velmi nízká. Takový signál sice způsobuje velmi malé přeslechy do sousedních párů, ale je třeba na druhé straně zajistit dostatečný odstup signál/šum, a proto jsou vysílací signálový zdroj i přijímací zátěž realizovány jako nízkoohmové. Tím dochází na těchto obvodech k silnému utlumení šumových napětí. V době svého vzniku byly GND měniče pro realizaci místních pevných okruhů, a dokonce s duplexním provozem, velice efektivním prostředkem (relativně vysoká rychlost při relativně nízké ceně zařízení.

Témata, do kterých materiál patří