Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Druhy datových měničů

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (784.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

DMZP. Jedná se o datové měniče v základním pásmu s potlačenou stejnosměrnou složkou (anglicky Baseband Modem). Do kabelových párů tvořících telekomunikační okruh mohou být vloženy translátory, případně regenerační zesilovače. Jak translátory, tak regenerační zesilovače potlačují stejnosměrnou složku, ale přitom přenášejí i velmi nízké kmitočty. Chceme-li takovým kanálem přenášet data v základní poloze, musí z něj být předem odstraněna stejnosměrná složka. Vhodný linkový signál vzniká překódováním původního datového signálu s použitím tzv. linkového kódu.

Linkový kód musí především potlačovat stejnosměrnou složku a umožnit snadné odvození taktovacího signálu na přijímací straně. U dvoufázového signálu je zvětšen počet stavových přechodů rozpůlením jednotkového intervalu. Binární stav 1 je vyjádřen přechodem +/- a stav 0 pak přechodem -/+. Jiným používaným signálem je bipolární signál (AMI), který je třístavový. Binární stav 0 je vyjádřen nulovým napětím, binární stav 1 pak střídavě kladným a záporným napětím.

Zjednodušené principiální schéma typického měniče DMZP pro čtyřdrátové připojení je uvedeno na obr. 11.2.

Obr. 11.2. Obecné schéma typického DMZP.

Takovéto měniče mohou zpracovávat asynchronní nebo synchronní signály v duplexním provozu buď na čtyřdrátových, nebo i dvoudrátových vedeních. Přenosové rychlosti jsou od řádu kbit/s až do řádu Mbit/s. Největší překlenutá vzdálenost činní u měničů di rychlosti 19,2 kbit/s až desítky km, při rychlosti 64 kbit/s až 512 kbit/s zhruba 10 km a při rychlosti 1 Mbit/s asi 5 km. Přestože nabídka firem vyrábějících různé typy DMZP obsahuje měniče zhruba stejných parametrů, nejsou tyto měniče kompatibilní.

HDSL, SDSL. Tyto měniče pro digitální vysokorychlostní účastnické přípojky jsou podrobně popsány v kapitole 18. Principy a vlastnosti vysokorychlostních sítí xDSL.

ADSL, VDSL. Tyto měniče pro digitální vysokorychlostní účastnické přípojky jsou podrobně popsány v kapitole 18. Principy a vlastnosti vysokorychlostních sítí xDSL.

Širokopásmové modemy. Některé datové aplikace vyžadují přenos zpráv velkými přenosovými rychlostmi. Jednou z prvních takových možností byly tzv. širokopásmové modemy, které se nasazovaly na široké analogové kanály. Nejčastější bylo použití primární skupiny nosných systémů o šířce 48 kHz ve frekvenčním rozsahu 60-108 kHz. Tyto modemy jsou standardizovány doporučeními ITU-T V.35, V.36 a V.37 a umožňují přenášet data s přenosovou rychlostí 48-144 kbit/s. Skramblovaný signál je podroben amplitudové modulaci s částečně potlačeným postraním pásmem a nosným kmitočtem 100 kHz. Na kmitočtu 104,08 kHz je přenášen pilotní řídící signál primární skupiny.

Obecně je však možno říci, že význam širokopásmových modemů klesá úměrně s digitalizací dálkových okruhů a realizací datových sítí s komutací paketů a jiných širokopásmových sítí.

Témata, do kterých materiál patří