Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lokální datové sítě - LAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (310 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

22. Lokální datové sítě – LAN

Základní princip

Pro potřeby propojování různých informačních zařízení umístěných v rámci jedné místnosti či budovy a pracujících s relativně vysokými přenosovými rychlostmi se zpravidla užívá paralelního způsobu přenosu po několika vodičích (paralelní sběrnice). Při propojování vzdálených informačních zařízení se však musí z technicko-ekonomických důvodů používat sériového přenosu.

Potřeba zajistit datovou komunikaci mezi větším počtem nepříliš vzdálených počítačů s minimálními ekonomickými náklady vedla nejprve k použití komunikačních metod bez navazování spojení, při kterých se po společně sdílené přenosové cestě přenášela data sériovým způsobem. Nevýhodou jednoduchého společného sdílení přenosové cesty byla však skutečnost, že mezi jednou dvojicí stanic (počítačů) byla cesta pro zbytek nepřístupná. Tyto stanice musely čekat až komunikace mezi první dvojicí skončí, a pak se teprve pokoušet o přenos vlastní zprávy. Při neorganizovaném procesu připojování a obsazování společné cesty byly výsledkem dlouhé čekací doby na spojení a nízká efektivita využití této společné cesty.

Lokální datové sítě (Local Area Network – LAN) řeší tento problém tak, že se pro předávání zpráv mezi určenými stanicemi využijí moderní principy efektivního využívání jediné společné přenosové cesty větším počtem zařízení (stanic). Lokální datové sítě jsou charakterizovány zejména těmito základními vlastnostmi:

  • sdílení společné přenosové cesty

  • sériový způsob přenosu dat

  • datová komunikace bez navazování spojení s přenosem bitových posloupností proměnné délky (rámců)

  • relativně vysoké přenosové rychlosti datového signálu

  • omezený dosah (v rámci budovy či areálu)

  • neveřejná (privátní) síť pro uzavřenou skupinu účastníků, nejčastěji jedné organizace

Pro přenos dat se v lokálních datových sítích používají buď signály v základním pásmu nebo modulované signály v přeložené kmitočtové poloze. Dosah lokální sítě je omezen útlumem a zkreslením signálu a také přenosovým zpožděním signálu, které je nutné brát v úvahu vzhledem k používaným relativně vysokým přenosovým rychlostem.

Pro přenos v základním pásmu se používá signálů s potlačením stejnosměrné složky, které jsou výhodné z hlediska přenosu i z hlediska zvýšení odolnosti proti rušivým napětím.

Pro přenos v přeloženém pásmu se užívá vysokofrekvenční nosné modulované původním digitálním signálem. Taková síť se někdy nazývá širokopásmová LAN. Její pořizovací i provozní náklady jsou však vyšší než u LAN s přenosem signálu v základním pásmu.

Jako přenosová média se v lokálních datových sítích obvykle užívají symetrické páry, nesymetrické koaxiální páry a samozřejmě též optická vlákna.

Témata, do kterých materiál patří