Lokální datové sítě - LAN
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Hvězda (Star)
Tato konfigurace redukuje společně sdílenou cestu v podstatě do jediného bodu, ke kterému jsou stanice připojeny samostatnými vedeními. Centrální uzel – angl. hub – řídí směrování datových zpráv v síti. Pasivní hub, který je konstrukčně velmi jednoduchý, zajišťuje prostou distribuci (rozdělování) signálu přicházejícího z jedné větve do všech dalších větví, přičemž však dochází ke snižování úrovně signálu. Aktivní hub obsahuje řídící blok a opakovače signálu, čímž zajišťuje efektivnější distribuci a požadovanou výstupní úroveň signálů. Provoz sítě neohrozí výpadek jednotlivých stanic, ale ohrozí jej porucha centrálního uzlu.
Strom (Trre)
Tato struktura nemůže být realizována pasivními technologiemi. Signál z každé stanice se vysílá směrem ke kořenu stromu a odtud zpět ke všem stanicím. Obousměrný provoz se dosahuje např. frekvenčním multiplexem. Výpadek jednotlivých stanic na konci stromové struktury neovlivňuje provoz sítě, ale výpadek stanic v místech větvení ano. Tato topologie se využívá zejména u širokopásmových a optických LAN.
Kruh (Ring)
Přenos mezi stanicemi je jednosměrný. Zpráva vyslaná jednou stanicí je postupně předávána ostatním stanicím kruhu. Všechny stanice v síti ji přijímají, ale dále je zpracována pouze ve stanici, pro kterou je určena. Po oběhu sítí se zpráva vrací ke stanici, ze které byla vyslána, a zde je zlikvidována (zrušena). Výhodou tohoto způsobu je větší průchodnost zpráv sítí. Nejčastěji se užívá optických párů, kratší úseky však lze realizovat i metalickým vedením. Nevýhodou je přerušení provozu při přerušení přenosové cesty kdekoliv mezi stanicemi.
Dvojitý kruh (Double Ring)
Tato technologie odstraňuje nevýhodu jednoduchého kruhu, protože zdvojením společně sdílení cesty a možností obrácení směru se provoz sítě přerušením jedné cesty nezastaví. Zároveň je však možné realizovat obousměrný přenos, což umožňuje zkrácení doby odezvy při řízení přístupu a též zvětšení velikosti datového toku za určitý čas.
V reálných sítích se však jednotlivé topologie někdy kombinují. Volba topologie ovlivňuje různé vlastnosti lokální sítě jako např. rozšiřitelnost, rekonfigurovatelnost, spolehlivost, složitost obsluhy, výkonnost aj.