Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obecný datový řetězec

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (157 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Obecný datový řetězec

Technickým předpokladem pro přenos datových signálů je vytvoření datového spoje. Pro značnou různorodost koncových datových zařízení i používaných přenosových sítí i médií bylo nutné přesně definovat vlastnosti jejich jednotlivých částí i parametry rozhraní na jejich styku. To pak umožňuje spolupráci datových zařízení různých výrobců. Členění datového řetězce pro dálkový přenos dat ukazuje následující obrázek.

Obr. 9.1. Základní řetězec pro dálkový přenos dat.

Ve funkci koncového datového zařízení (KZ, anglická zkratka DTE – Data Terminal Equipment) bývá nejčastěji užíván datový terminál, který se obecně skládá z periferního zařízení, které zajišťuje komunikaci s uživatelem a komunikační jednotkou, která je na styku s datovým okruhem zakončena rozhraním I2.

Periferní zařízení zajišťuje vstup a výstup dat, tj. umožňuje buď bezprostřední styk s operátorem (klávesnice – zobrazovací jednotka), nebo s paměťovým médiem (např. magnetickým či optickým). Úkolem komunikační jednotky je přiřazování periferních jednotek, kódové převody, značková a bloková synchronizace a zabezpečení přenosu proti chybám. U klasických telekomunikačních terminálů byly tyto funkce zajišťovány vestavěnou pevnou číslicovou logikou, u novějších pak programově. Ve funkci koncového zařízení přenosu dat lze tak použít i osobní počítač s příslušným telekomunikačním programem.

Začátek a konec datového spoje se nachází uvnitř koncového zařízení v místě, kde vzniká prvotní elektrický datový signál (tj. u terminálu přibližně na rozhraní periferního zařízení a komunikační jednotky – někdy se toto místo označuje i jako rozhraní I3).

Datový okruh představuje soubor prostředků, které umožňují dálkový přenos číslicového datového signálu pomocí dvou protisměrných datových kanálů. Začínají a končí v definovaném rozhraní I2, na styku koncového zařízení a ukončujícího datového zařízení. Toto rozhraní je velmi důležité z technického hlediska a často bývá stykovým místem mezi správcem telekomunikační sítě a účastníkem (v telefonní síti je však tímto místem datové rozhraní I1).

Ukončující datové zařízení (UZ, angl. zkratka DCE – Data Circuit terminating Equipment) je obecný název pro různá konkrétní zařízení, jako jsou měniče datových signálů, modemy a ukončující jednotky datových sítí. Jejich hlavním úkolem je přeměnit datový signál, nacházející se na rozhraní I2, na jiný datový signál na rozhraní I1, který jer technicky a ekonomicky výhodnější pro přenos po užitém typu telekomunikačního okruhu. Druhým, neméně důležitým, úkolem je pak vytváření interaktivních vazeb mezi blízkým DTE a vzdáleným DCE i DTE, které umožňují automatizované zahájení, kontrolu a ukončení datového přenosu. DCE zastává často i přepojovací funkci, při které připojuje telekomunikační okruh buď na dorozumívací zařízení (telefonní přístroj), nebo na DCE. V některých případech přebírá DCE i určité synchronizační a zabezpečovací funkce. DTE a DCE pak společně tvoří datovou stanici.

Témata, do kterých materiál patří