Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Základní pojmy z teorie přenosu

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Telekomunikační signály a kanály

Prvotní elektrický signál na výstupu měniče zprávy hodnotíme po technické stránce pomocí třech, vzájemě svázaných, veličin, jejichž souhrn nazýváme objem signálu Vs.

První z nich je tzv. dynamický rozsah signálu Ds, který např. u hovorového signálu představuje změnu amplitudy signálu vyjadřuijící rozsah hlasitosti od šepotu až do nejhlasitějšího výkřiku. V praktických případech se však musí přihlížet i odstupu amplitudy signálu od amplitudy šumu a dynamický rozsah signálu se proto často vyjadřuje jako odstup střední hodnoty výkonu Ps ku střední hodnotě výkonu šumu Pš.

Druhou veličinou je tzv. šířka pásma (šířka frekvenčního spektra) signálu Fs. Reálné telekomunikační signály jsou složeny z jednoduchých sinusových složek o různých frekvencích a souhrn všech těchto složek právě vytváří šířku pásma signálu. U akustických signálů je tato veličina ohraničena nejnižšími a nejvyššími sluchem vnímatelnými frekvencemi (asi od 20 Hz do 20 kHz).

Třetí veličinou je tzv. doba trvání signálového prvku Ts.. Prvkem (elementem) signálu nazýváme nejmenší část signálu, která musí být samostatně rozlišena. Doba trvání signálového prvku se vyjadřuje v časových jednotkách (např. v ms).

Vlastnosti telekomunikačního kanálu pak vyjadřujeme obdobnými veličinami tj. dynamickým rozsahem kanálu Dk, šířkou pásma kanálu Fk a minimální doby trvání signálového prvku Tk, jehož přenos kanál umožňuje. Tyto veličiny pak vyjadřují tzv. propustnost telekomunikačního kanálu Pk.

Aby bylo možno daným telekomunikačním kanálem možné přenášet signál s definovanými vlastnostmi, musí být propustnost kanálu větší nebo rovna objemu příslušného signálu a měnič signálu musí mít parametry signálu přizpůsobit parametrům kanálu. Vzájemná optimalizace vlastností signálů a kanálů za účelem minimalizace ekonomických nákladů na přenos zpráv je jedním z nejdůležitějších úkolů telekomunikační techniky.

Druhy telekomunikačních kanálů

Telefonní kanál

Slouží převážně k přenosu telefonních hovorů (hovorových signálů).

Měničem zpráva → signál mikrofon

signál → zpráva sluchátko v hovorové části telefonního přístroje.

Prvotní elektrický signál je analogový, maximální frekvenční pásmo určeno z analýzy lidské řeči a vlastností uhlíkového mikrofonu.

Používá se kanál 300Hz až 3,4kHz, šířka pásma 3,1kHz.

U telefonního přenosu požadujeme především srozumitelnost.

Může sloužit i pro přenos jiných signálů, například:

  • signál tónové telegrafie - telefonní kanál dělíme na subkanály (až 24)

  • rozhlasový signál - z několika telefonních kanálů vytváříme sdružený kanál v přeloženém frekvenčním pásmu.

Rozhlasový kanál

Slouží pro přenos relací rozhlasu a zvukového doprovodu televize v režimu jednosměrného přenosu.

Témata, do kterých materiál patří