Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Téma č. 6 - Elektrotechnická schémata

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (351.8 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Součástky rozmístíme na výkrese tak, aby spojovací čáry byly co možná nejkratší a aby se zbytečně nekřížily. Spojovací čáry kreslíme vodorovné nebo svislé, šikmé pouze výjimečně. Součástky umísťujeme tak, aby propojovací čáry nemusely být zbytečně lomeny

Součástky číslujeme (R1, R2, R3, atd.). Přitom postupujeme podle určitého systému, např. zleva doprava. Snažíme se, aby bylo i ve složitějším schématu jednotlivé součástky snadno najít. Pokud schéma později upravujeme a přidáváme další součástky, nelze tento požadavek již snadno dodržet. Některý software umožňuje i automatickou kontrolu schématu. Kontroluje se, jestli spolu nejsou přímo spojeny dva různé výstupy, jestli není výstup zkratován na zem nebo na napájecí napětí.

U složitějších schémat se snažíme vytvořit si pro číslování součástek určitý systém. Např. u stereofonního zesilovače číslujeme ekvivalentní součástky druhého kanálu vždy indexem o 50 nebo 100 vyšším (rezistoru R1 v levém kanálu odpovídá v pravém kanálu rezistor R51 nebo R101). Obdobně doporučuji postupovat u všech zařízení, která obsahují několik stejných funkčních bloků (např. mixážní pult). Pokud jedno schéma obsahuje několik autonomních funkčních celků, můžeme je pomocí vhodného číslování součástek rozlišit a schéma zpřehlednit.

Součástí schématu je označení hodnot součástek. Není povinné, aby ve schématu byly hodnoty součástek uvedeny, ale je to praktičtější. Schéma sice trochu ztrácí přehlednost, ale zase odpadá neustálé vyhledávání hodnot součástek v rozpisce. Hodnoty součástek (rezistorů a kondenzátorů) píšeme do těsné blízkosti schématických značek, aby nemohlo dojít k záměně. Hodnoty součástek píšeme tak, aby byly co možná nejkratší. Většinu hodnot součástek jsme schopni vyjádřit pomocí tří znaků. Např. j22 = R22 = 0,22 Ω, 6j8 = 6R8 = 6,8 Ω, 4k7 = 4,7 kΩ, M15 = 150 kΩ, 2M7 = 2,7 MΩ, 100 = 100 pF, 3n3 = 3,3 nF, M22 = 220 nF, 10M = 10 u = 10 μF. Nemáme-li k dispozici písmeno μ, použijeme písmeno u. Vyhýbáme se desetinné čárce, kterou je možné snadno přehlédnout, podobně jako na součástkách.

Hodnoty součástek, které osazujeme až při oživení a jejichž hodnoty se mohou měnit, do schématu nemusíme uvádět.

Ve schématech většinou používáme pouze vodorovné a svislé propojovací čáry. Schématické značky součástek jsou umístěny vodorovně nebo svisle. Šikmé umístění schématických značek a propojovacích vodičů (vždy pod úhlem 45°) se používá méně často, pokud to zpřehlední schéma a odpovídá ustáleným zvyklostem (můstkový usměrňovač, měřicí můstky, maticové zapojení diod).

Popis činnosti podle blokového el. schématu (spínaný zdroj)

Napětí přicházející z rozvodné sítě 230 V / 50 Hz se nejdříve usměrní pomocí diodového můstku a vyhladí na vstupním kondenzátoru. Pak se rozstřídá napětí pomocí spínacích tranzistorů na frekvenci 100 až 200 kHz. Malým transformátorem s feritovým jádrem jej transformujeme, rychlými Schottkyho diodami jej usměrníme a kvalitním kondenzátorem nebo LC filtrem vyhladíme.

Témata, do kterých materiál patří