Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Záruky zákonnosti ve veřejné správě, Náležitosti rozhodnutí

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.76 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Záruky zákonnosti ve veřejné správě

Náležitosti rozhodnutí

Záruky zákonnosti ve veřejné správě

Ves může být kontrolována:

  1. Soudy

  2. Nejvyšším kontrolním úřadem

  3. Parlamentem ČR

  4. Ombudsmanem – veřejný ochránce práv

  5. Kontrolou nebo dozorem

Soudy:

  • Občan v rámci správního řízení má možnost odvolávat se proti rozhodnutí příslušného prvoinstančního orgánu, pokud se domnívá, že nebylo rozhodnuto v souladu s právem.

  • Tento odvolací orgán o odvolání rozhodne a jeho rozhodnutí je konečné (tj. není možné použít žádný řádný opravný prostředek = odvolání).

  • Proti tomuto rozhodnutí, které je konečné, je možné výjimečně využít – mimořádných opravných prostředků.

  • Pokud občan vyčerpá všechny tyto zákonné možnosti v rámci správního řízení, může se obrátit na specializovaný senát krajského soudu.

  • Pokud občan není spokojen s rozhodnutím tohoto soudu může se obrátit k nejvyššímu správnímu soudu, jeho rozhodnutí je konečné.

  • Občan se může poté ústavní žalobou obrátit k ústavnímu soudu a jeho rozhodnutí je už definitivně konečné.

Nejvyšší kontrolní úřad:

  • Kontroluje hospodárnost využití finančních prostředků ze státního rozpočtu organizací veřejné správy.

  • Provádí podle plánu kontrol kontrolu na určitém úřadu.

  • NKÚ vydává věstník, který informuje veřejnost o výsledcích kontrol.

  • NKÚ může být úkolován vládou ČR a vláda musí kdykoliv informována o výsledcích kontrol.

  • Pokud pracovníci NKÚ zjistí při kontrole v kontrolované organizaci nějaké pochybnosti, může být proti pracovníkům vymezena disciplinární nebo trestněprávní odpovědnost.

Disciplinární odpovědnost = pracovník se dopustil přestupku, sankcí může být dočasné snížení platu, umístěna na jinou méně placenou funkci nebo odchod ze zaměstnání

Trestně právní odpovědnost = naplnil pracovník skutkovou podstatu některého trestního činu např. krádež, zpronevěry, v tomto případě je zahájeno trestní stíhání odpovědného pracovníka

Parlament České republiky:

  1. Způsob – poslanci a senátoři se podílejí na schvalování zákonů, pokud zákon občanům nevyhovuje, mají právo připomínky sdělovat poslancům nebo senátorům a ti mohou zákon novelizovat nebo ho nahradit zákonem novým

  2. Způsob – občan může podat petici matičnímu výboru poslanecké sněmovny

Petice - písemné podání obsahující žádost nebo prosbu adresované moci orgánům nebo osobě, které je předpokládáno, aby využila své pravomoci a napravila nějakou škodu nebo udělila nějakou výsadu, dala svolení. Petice jsou podávány zásadně ve věcech veřejného nebo společenského zájmů, musí být písemná. Každý občan má právo sám nebo s jinými obracet se na státní orgány žádostmi a stížnostmi a návrhy pokud se obrací s jinými musí vytvořit petiční výbor (členové musí být starší 18let) a určí osobu, která je bude zastupovat ve styku se státními orgány.

Témata, do kterých materiál patří