Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Biosfera

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

5a Přírodní oblasti Země

Je to sféra s vhodnými podmínkami pro život na Zemi. Biosféra zahrnuje i část ostatních sfér: litosféry, pedosféry, hydrosféry, atmosféry a kryosféry. Vznikla před 3,5 – 4 miliardami let. Součástí biosféry je také rostlinstvo, živočišstvo a mikroorganismy. Základním procesem je přetváření sluneční energie do živé hmoty. Z chemických prvků mají nejvýznamnější úlohu kyslík, uhlík a vodík. V biosféře probíhají neustálé biochemické procesy: produkce a dekompozice. Produkce je tvorba organických látek. Dekompozice je rozklad odumřelé organické hmoty. Organismy žijí na určitém území a vytvářejí společenstva (biocenózy). Biocenóza je soubor jedinců různých druhů organismů soustředěných na určité území (biotopu). Biotop je místo, které organismům (společenstvu) poskytuje podmínky pro život. Biocenóza se dělí na fytocenózu (rostlinné společenstvo) a zoocenózu (živočišné společenstvo). Společenstva rostlin a živočichů jsou trvale spojena se svým neživým prostředím a tvoří s ním ekosystémy. Ekosystém je tvořen biocenózou a jejím biotopem.

Bioklimatické pásy pevnin

V důsledku rozdílného přídělu slunečního záření od rovníku k pólům vzniklo pásovité uspořádání rostlinstva a živočišstva na Zemi. Pásy rostlinstva s charakteristickými soubory živočichů tvoří geogiomy, ve kterých rostlinná i živočišná společenstva žijí v rovnováze se svým životním prostředím.

1. Přírodní oblast tropůZabírají asi 40% plochy zemského povrchu, nachází se mezi obratníky. Patří k ní podstatná část Afriky, značná část jižní Ameriky, část Asie a okrajově, jih Severní Ameriky a sever Austrálie.

Tuto rozsáhlou oblast rozdělujeme podle rázu klimatu, vegetace a půd na tři části: vlhké tropy, střídavě vlhké tropy a aridní oblast (ležící ne rozhraní tropů a subtropů v oblasti obratníků)

Vlhké tropy se rozkládají v oblasti kolem rovníku. Zahrnují Amazonskou nížinu, pobřeží Guinejského zálivu, Konžskou pánev a většinu ostrovů v Indonésii. Klima se vyznačuje stejnoměrnou teplotou v průběhu roku kolísající kolem 25oC. Průměrné roční srážky dosahují 2000 – 3000 mm. Charakteristické jsou prudké deště brzy po poledni. Díky mohutným srážkám jsou řeky bohatá vodou celý rok. Vysoké roční teploty, značná vlhkost ovzduší i malý pohyb vzduchu vytvářejí skleníkové klima, které poskytuje příznivé podmínky pro růst rostlinstva. Tropický deštný les tvoří nejčastěji tři patra. Deštné lesy jsou označovány za „plíce Země“ a zmenšováním jejich rozlohy může mít vážné ekologické důsledky.

Střídavě vlhké tropy se rozkládají na sever i jih od vlhkých tropů (střední Afrika, Jižní a Střední Amerika, jižní a jihovýchodní Asie a sever Austrálie). Charakterizuje se střídáním dvou ročních období – dešťů a sucha. S rostoucí vzdáleností od rovníku množství srážek klesá a doba sucha se prodlužuje.

Témata, do kterých materiál patří