Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Biosfera

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

vlhké savany – se stále zelenými lesy podél řek

suché savany – z vysoké trávy vystupují jednotlivé stromy (v Africe baobaby, v

Austrálii eukalypty)

Savany vynikají bohatstvím zvěře.

tropické monzunové oblasti – zvláštní typ střídavě vlhkých tropů (Přední a zadní Indie)

Aridní oblasti – kolem obratníků, minimální srážky, vysoké denní teploty. Nedostatek srážek vytváří nepříznivé podmínky pro vegetaci. V oblasti kolem obratníků se proto nacházejí nejrozsáhlejší pouště. Zabírají v současnosti asi osminu povrchu. Pouště jsou lemovány polopouštěmi, které přechází v suché stepi. Jedním ze současných problémů je šíření pouští do těchto oblastí.

2. Přírodní oblast subtropů

Subtropy se nacházejí mezi obratníky a 40. šířkovým stupněm. Dělíme je na tři odlišné celky: subtropy západních krajů kontinentů, východních krajů kontinentů, subtropy vnitrozemské.

Subtropy západních krajů kontinentů – teplé, slunečné a suché léto a mírná deštivá zima. vegetaci v suchém létě často postihují ničivé požáry. na svazích často dochází k půdní erozi. (jižní Evropa, jihozápadní Asie)

Subtropy východních krajů kontinentů – na rozdíl od západních suché období v zimě, srážky v letním období. Srážky umožňují výskyt stále zelených lesů, které směrem na sever přecházejí v lesy opadavé a smíšené. Na jihoamerickém území převládají vlhké savany. (Čína, Japonsko, Korea, Filipíny, Florida, jih Brazílie, jihovýchod Afriky a Austrálie)

Vnitrozemské subtropy – horké, suché léto a chladná zima nepřinášejí intenzivní srážky. Klesá množství srážek, zvyšují se rozdíly teplot mezi dnem a nocí, létem a zimou. vegetace má charakter stepí, polopouští až pouští.

3. Přírodní oblast mírného pásu

Na severní polokouli zaujímá rozsáhlé oblasti mezi 40. až 60. stupněm (většina území Evropy, Asie a Severní Ameriky). na jižní polokouli zabírá pouze jižní část Jižní Ameriky, Tasmánii a jižní ostrov nového Zélandu. Rozdíly klimatu, vegetace a půd souvisejí se zeměpisnou šířkou a se vzdáleností od moře.

Oblast mírného oceánského podnebí – mírné léto i zima, dostatek srážek; původní vegetace: opadavé listnaté a smíšené lesy

Oblast přechodného podnebí – zvyšují se teplotní rozdíly mezi létem a zimou a snižuje se množství srážek; typické střídání čtyř ročních období, původní vegetace: smíšené lesy (záleží na nadmořské výšce)

Oblast kontinentálního podnebí – značné teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Zimy dlouhé a studené; léta jsou krátká a horká.

tajga – severské jehličnaté lesy, souvislý pás v Kanadě, Švédsku, Finsku a Rusku

step – jih Ruska, Ukrajina, Kazachstán, Mongolsko, severovýchodní Čína,

severoamerické prérie, jihoamerické pampy)

4. Polární a subpolární oblasti

Témata, do kterých materiál patří