Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jižní a jihovýchodní Asie%0A

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (101.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

21b Jižní a jihovýchodní Asie

Jižní a jihovýchodní Asie zabírá plochu 9,1 mil. km2, je tvořena poloostrovy Přední a Zadní Indie, Malajským poloostrovem a ostrovy Indonésie a Filipín. Horská pásma Himaláje na severu, rozsáhlé pouště a polopouště na západě byly jednou z příčin, že kulturní a hospodářský vývoj oblasti probíhal dlouhou dobu izolovaně. Prakticky byly všechny země v průběhu minulých století koloniemi. Za 2. světové války byla jihovýchodní Asie obsazena Japonci. teprve po válce vznikají rozpadem koloniální soustavy samostatné státy.

Podnebí na většině území je vlhké tropické. pouze Pákistán a západní část Indie má kontinentální klima a nedostatkem srážek. Typicky monzunové podnebí s letními srážkami a vysokými teplotami mají oblasti při Bengálském zálivu, JZ část Zadní Indie a JV část Zadní Indie.

Velké řeky protékající kontinentální částí oblasti jsou napájeny vodou z himalájských ledovců, v dolních tocích letními monzunovými dešti. Největší řeky: Brahmaputra, Ganga, Iravadi, Mekong. Využívají se k závlahám a proto půdy v jejich okolí jsou využívány zemědělsky.

Nerostné bohatství je velmi pestré. Nejbohatší území jsou v SV Indii (zásoby uhlí, rud železa, barevných kovů a slídy); druhou oblast tvoří pás z Thajska přes Malajsko na Sumatru (ropa, zemní plyn, cín)

Obyvatelstvo (více než 1,9 miliardy osob) je národnostně, nábožensky a kulturně značně rozdílné. Země jižní a jihovýchodní Asie zaznamenávají většinou vysoké populační přírůstky. Většina populace žije na venkově a podíl městského obyvatelstva v některých zemích je extrémně nízký. Přesto má oblast řadu několikamilionových velkoměst (Bombaj, Kalkata, Dillí). Na většině území trvá problém dostatečné obživy obyvatelstva.

Ve všech zemích s výjimkou Singapuru a Bruneje převládá zemědělství. Rýže je základní potravinou pro většinu obyvatel. V sušších oblastech se pěstují různé druhy prosa, kukuřice a luštěnin. Významná je produkce juty, čaje, tabáku, banánů, cukrové třtiny a olejnin. Tyto plodiny se spolu s bavlnou, jutou a kaučukovníkem pěstují na plantážích a zabírají přes polovinu zemědělských ploch. V živočišné výrobě převládá v Přední Indii chov skotu a suchých oblastech chov ovcí. V jihovýchodní Asii převažuje chov prasat a drůbeže.

Průmyslově nejvyspělejší zemí je Singapur s řadou moderních průmyslových závodů. Prudce se rozvíjí průmysl Thajska a roste význam Malajsie. Indie a Pákistán patří k hospodářsky vyspělejším zemím jižní Asie.

Země jižní a jihovýchodní Asie:

Bangladéš hl. město: Dháka

Barma Rangún

Bhútán Thimphu

Brunej

Filipíny Manila

Indie Dillí

Indonésie Jakarta

Kambodža Phnompenh

Laos Viangchan

Malajsie Kuala Lumpur

Maledivy Male

Nepál Káthmándú

Pákistán Islámábád

Témata, do kterých materiál patří