Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Jižní Amerika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.08 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

-potravinářský- hl. orientovaný na vývoz; masný p.(mrazírny, konzervárny)-hl. La Plata+ JV Brazílie; cukrovarnictví- třtinový cukr- Brazílie

-chemický-nejmodernější obory petrochemie, rozmístění spjato s těžbou ropy či s dovozními přístavy; rozvoj výroby stavebních hmot(cement)

- textilní-ve všech zemích, hl. domácí suroviny, hl. v centrech

-těžební- okrajové postavení, pro řadu zemí produkty významné na export(Peru, Chile, Bolívie, Venezuela); L. A. dodavatel barevných kovů, bauxitu, Fe a Mn rud i ropy na světové trhy; vedoucí postavení v těžbě ropy- Venezuela(Maracaibská laguna), nejrychlejší rozvoj těžby ropy-Brazílie, Ekvádor; L. A.- světově významná produkční a dodavatelská oblast Fe rudy- těžba a export hl. Brazílie a Venezuela- dolní tok Orinoka; těžba bauxitu- Brazílie; Cu- Chile-ložisko Čukikamata- nej. důl na světě+Peru; cín, antimon-Bolívie; Pb+Zn+Ag(svět. význam)-Argentina

Argentina (HNP 8380 USD) – imigranti (především Evropané) sebou přinesli skot, stavěli, farmy, mlékárny, sila, vybudovali i hustou síť silnic a železnic( nejhustší v již. Americe).
velkou část(asi 1/5)území tvoří Pampa(Velká pláň) mezi řekami Salado a Colorado, bohatá na úrodné půdy – pěstuje se pšenice, sója, slunečnice, kukuřice. Půda je většinou pronajímána, hospodáři kočují každých 5-10 let po znehodnocení úrodné půdy.
Hospodářským jádrem je pobřeží La Platy, petrochemický průmysl, železárny, strojírny jsou soustředěny na dolním toku řeky Paraná v oblasti aglomerací Buenos Aires(11.6mil.) a Montevideo(hl. město Uruguaye). Průmysl tvoří jen 25% HNP, zemědělství se podílí 60% (20%obilí,15%maso a dobytek, 20%vlna,kůže).

Témata, do kterých materiál patří