Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Latinska Amerika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

24 b Latinská Amerika

Vymezení Latinskoamerického makroregionu:

Jako Latinskou Ameriku označujeme všechny země amerického kontinentu mimo USA a Kanady. Zahrnuje tedy vedle Iberoameriky (země, kde se hovoří španělský nebo portugalsky) i další země, kde je v souvislosti s koloniální minulostí úředním jazykem francouzština, angličtina a holandština. Rozloha činí asi 21mil. km² a žije zde ½ miliardy lidí.

Přírodní podmínky Latinské Ameriky:

Na západě se táhne pásmo Kordiller = Andy. Na území Mexika, Peru a Bolívie se jejich západní a východní pásma od sebe vzdalují a tvoří náhorní plošiny. Toto území je místem styku několika litosférických desek. Jsou zde sopky, nejvyšší činná sopka- Guallatiri (6060m)

Při argentinsko-chilské hranici je nejvyšší hora celé Ameriky – Aconcagua (6959m). Geologicky nejstarší jádro tvoří Guayanská a Brazilská vysočina. Mezi horským pásmem And se rozprostírají rozsáhlé nížiny- Amazonsko-Orinocká a Laplatská.

Podnebné pásy:Vlhké tropy- Amazonsko-Orinocká nížina, Yucatán

Střídavě vlhké tropy, při jihoamerickém pobřeží Tichého oceánu je velmi suchá oblast. Velmi suché podnebí je i na severu Mexické náhorní plošiny.Okolí Santiaga a Chille má středomořské klima. Subtropy-Brazílie (jih) a Argentina (SV). Mírný pás-část Chille a většina Argentiny. Subpolární pás- Patagonie, Ohňová země.

Řeky: Nachází se zde nejdelší řeka světa- Amazonka-délka 7050 km, má nejrozsáhlejší povodí a průtok. Dále Orinoko-na jeho přítoku vznikl nejvyšší vodopád na světě Salto Angel. Rozsáhlé povodí má také řeka Paraná.

Přírodní zajímavost: Nejhlubší kaňon světa- Valle de Colca (3200 m) v jižním Peru.

Nejvýše položené splavné jezero:Titicaca (peruánsko-bolívijské hranice)

Obyvatelstvo:

Charakteristická je rasová struktura se značným počtem míšenců. Vysoký podíl mesticů je v oblastech, kde indiáni před příchodem kolonistů dosáhli vyššího stupně civilizace. Mesticové dnes tvoří většinu obyvatel v Mexiku, pevninských státech Střední Ameriky, andských zemí (krom Chille) a v Paraguayi.

Indiáni žijí v pralesích a horských oblastech. Běloši převažují v Argentině, Uruguayi, Kostarice a v Chille.V karibské oblasti převládají mulati a černoši.

Ciudad de Mexico je největší městskou aglomerací na světě (20 milionů obyvatel).

Další velká města: Sao Paulo, Rio de Raneiro, Buenos Aires a Lima.

Pro velká města jsou typické rozsáhlé chudinské čtvrti (slumy).

Ekonomika latinskoamerických zemí:

Ekonomicky patří mezi rozvojové země. Brazílie patří velikostí HDP mezi první desítku světa, ale trpí velkým zadlužením. Ve skupině ,,třetího světa“ náleží Brazílie mezi středně rozvinuté spolu s Argentinou, Chille, Uruguayí, Mexikem a s Venezuelou. Nejvyšší čísla HDP prokazují ostrovní země Střední Ameriky – Bahamy. Chudé země-Guatemala, Honduras, Nikaragua, Salvador, Guyana, Bolívie, nejchudší je Haiti.

Témata, do kterých materiál patří