Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mimoevropské civilizace-Zámořské objevy a Čína

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Mimoevropské civilizace

Zámořské objevy-Objevné cesty Evropanů, které přispěly k poznání mimoevropského prostoru,rozšiřovaly vliv evropské civilizace a zároveň přinesly do Evropy nové suroviny,plodiny a zkušenosti, První zámořské objevy jsou známy ze starověku u Egypťanů (země Punt) a Féničanů (Hannón) V 10 a 11 století jsou doloženy objevné plavby Vikingů do Severní Ameriky. Významným motivem pro objevné cesty byly obchodní zájmy italských městských států, které udržovaly monopolní obchodní spojení s byzantskou říší a Blízkým východem. největším přínosem byly cesty Marka Pola. Nejvýznamnější éra objevů začala na konci 15 století, kdy portugalský princ Jindřich mořeplavec a španělští králové podporovali objevné plavby s cílem objevení vesty do Indie. Hlavními cíli bylo obeplutí mysu Dobré naděje v roce 1488 a první cesta do Indie kolem Afriky (Vasco de Gama 1497) Pokus o nalezení cesty do Indie západní cestou přinesl v roce 1492 objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Po objevení Ameriky začali plavby podnikat i další mořeplavci s cílem objevit také něco úchvatného. Vrcholem zámořských objevů bylo obeplutí zeměkoule roku 1519-22 výpravou F. Magalhaše. Druhou plavbu kolem světa vykonal 1577-1580 F. Drake. V dalších stoletích zámořských objevů se soustředili na objevování neznámých oblastí např. objevení Austrálie roku 1606 nebo výzkumné cesty J. Cooka v Tichomoří,ruské pronikání na Sibiř,objevení Antarktidy roku 1820 a průzkumné cesty ve vnitrozemí států ve východní Asii a v Africe. Pro uskutečnění zámořských objevů se pro plavbu používali lodě Karavely.

Nejvýznamnější mořeplavci:

Marco Polo- 1254-1324: byl benátský kupec a cestoval, který se proslavil cestami po Číně. Byl prvním Evropanem, který podrobně poznal východní Asii.

Kryštof Kolumbus-1451-1506: byl mořeplavec a kolonizátor, který ve službách katolických králů Španělska uskutečnil čtyři plavby přes Atlantský oceán, které v Evropě probudili zájem o nový kontinent později nazývaný Amerika . Tyto výpravy a jeho snahy o založení trvalých sídel na Hispaniole zahájili španělskou kolonizaci, která sevyvinula v boj mocností o kolonizaci Severní a Jížní Ameriky.

James Cook-1728-1779: byl významný mořeplavec a objevitel a výzkumník jehož plavby přinesly mnohým větší znalost o Zemi. Podnikl tři plavby. První plavba 1768-1771: vedl tichomořskou expedici jejíž cílem bylo pozrování přechodu Venuše a v návaznosti i ostatních planet od Slunce. Druhá plavba 1772-1775: dostal k dispozici dvě lodě a vedl expedici pátrající po předpokládané pevnině v J. Tichomoří. Poprvé překročil jižní polární kruh a pátral za ním od Afriky až k novému Zélandu. Třetí plavba 1776-1779: vedl výpravu s cílem najít severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky (což se povedlo až roku 1906 norskému objeviteli Amundsenovi). Při této plavbě objevil Havajské ostrovy doplul k Americe, proplul Beringovým průlivem a prováděl mapování. Po příchodu zimy roku 1778 se vrátil na Havaj. Tam se dostal do konfliktu s domorodci a při pokusu zajmout jejich náčelníka byl 14. února 1779 v zátoce Kealakekua zabit.

Témata, do kterých materiál patří