Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Rozmístění obyvatelstva a sídel na Zemi%0A

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • městská – jsou historicky mladším typem osídlení než sídla venkovská, většina jich má historický základ ve středověku. Města se vydělila z venkovského osídlení s rozvojem směny, obchodu a řemesel. Nejčastěji bývá město definováno jako sídlo s určitým minimálním množstvím obyvatel (např. 5000), s určitým podílem zaměstnaných mimo zemědělství, charakterem zástavby a podílem vícepatrových domů. Sídla městského typu jsou centry koncentrace nejúčinnějších ekonomických činností. Městská sídla jsou vývojově mladší. Plní funkci průmyslovou, kulturní, obchodní. Města se podle funkce mohou dělit na univerzitní (Praha), lázeňská (Poděbrady, Karlovy Vary), vojenská apod. Podle půdorysu mají města šachovnicový tvar (New York, pravoúhlé silnice, uměle vytvořené), radiální (okolo náměstí).

Sídelní aglomerace, konurbace, megalopolis

Jedním z charakteristických procesů působících na změny v rozmístění obyvatel je urbanizace – přesun obyvatel z venkova do měst, z oblastí převážně zemědělských do oblastí s průmyslem a službami. Výrazně vzrostl podíl městského osídlení a zvýšil se počet obyvatel velkých měst. Vyvinuly se ve velké sídelní aglomerace, území propojená intenzivními hospodářskými a obslužnými procesy a hustou osobní a nákladní dopravou s velkoměstským jádrem. Vznikly i konurbace-jsou to souměstí neboli spojení dvou měst a intenzivně využívaného zázemí hustě propojeného dopravními systémy a funkčními vztahy. Příklady konurbací: Porúří (Essen, Hochům, Dortmund, Hagen, Duisburg, Düsseldorf aj.), Horní Slezsko, Randstadt Holland (Amsterdam, Rotterdam, Haag, Utrecht). Megalopole, rozsáhlá území s mnoha miliony obyvatel, se skládají ze vzájemně se prorůstajících konurbací a aglomerací a přilehlých sídel, mezi nimiž však zůstává určitý podíl ploch. Příklady megalopolí: Severoamerická megalopole Bos-Wash (Boston, New York-New Jersey, Philadelphia, Baltimore, Washington) – přes 60 milionů obyvatel, San Francisko a San Diego se spojily v Sansan. Tókajdó v Japonsku (konurbace Tókjó-Jokohama, Saka-Kóbe-Kjóto, Nagoja-Gifu) – 52 milionů, 43% obyvatel Japonska.

Současné tendence v rozmístění obyvatel

Ve vyspělých zemích probíhají změny v souvislosti se změnami ve struktuře a rozmístění průmyslu s rozvojem terciérní sféry. Dalším fenoménem je suburbanizace – snižuje se počet obyvatel městských center, z nichž se lidé přesunují do komunikačně dobře dostupných satelitních obcí.

V rozvojových zemích se naopak zrychluje urbanizace, neúměrně rostou velkoměsta, kam přicházejí chudí lidé z venkova, což vyvolává řadu problémů (rozsáhlé chudinské čtvrti bez základního vybavení).

Ve světě převládá venkovské obyvatelstvo nad městským. V Evropě je 70% lidí ve městech. V Africe je 90% lidí na venkově. 100% urbanizovaná země je Vatikán.

Témata, do kterých materiál patří