Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Slovensko

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4b Slovensko

Vnitrozemský stát ve střední Evropě.

Státní zřízení:republika v čele s prezidentem.

Hlavní město-Bratislava-sídlo vlády a prezidenta republiky.

Slovenská republika se administrativně člení na 8 krajů.

Dějiny.- příchod Slovanů v 6. stol., vznik Velkomoravské říše a Nitranského knížectví - roku 1018 území na 900 let připojeno k Uhrám - roku 1467 v Bratislavě založena univerzita Academia Istropolitana - poté ohrožení Turky a úpadek po třicetileté válce - kodifikace slovenštiny v 19. stol., roku 1863 založena Matica slovenská, odpor proti maďarizaci - v roce 1918 území spolu s českými královskými zeměmi a Podkarpatskou Rusí utvořilo Československou republiku - za 2. svět. války první odtržení od Československa, spojenectví s Německem - industrializace země za komunistické vlády, po pádu komunismu osamostatnění v roce 1993.Slovenská rep. vznikla 1.1. 1993 rozdělením České a Slovenské federativní republiky na dva samostatné státy-Českou republiku a Slovenskou republiku.

Přírodní poměry

Území Slovenska je tvořeno geologicky mladým alpsko-himalájským pásem zemské kůry, ve které dochází k občasným zemětřesným pohybům. (Silné zemětřesení v r. 1764 v Komárnu). Geomorfologicky náleží území Slovenska ke Karpatům a k Panonské pánvi. Třetí horní Karpatská soustava se na území Slovenska dělí na Západní a Východní Karpaty. Na severozápadě státu vystupují Vnější Západní Karpaty- Bílé Karpaty, Javorníky, Oravské Beskydy. Směrem do vnitrozemí pokračují vyšší pohoří Vnitřních Západních Karpat- Malá fatra, Velká Fatra, Tatry (Gerlachovský štít 2655 m. n. m.- nejvyšší hora Slovenska), Nízké Tatry, Slovenské rudohoří, vulkanická pohoří- Štiavnické vrchy, Poloma. Severovýchodní část Slovenska tvoří Východní Karpaty, které se dělí na Vnější a Vnitřní. Vnější Východní Karpaty jsou zastoupeny Bukovskými vrchy a Nízkými Beskydami. Vnitřní Východní Karpaty jsou zastoupeny vulkanickým pohořím Vihorlat.

Nížiny jihozápadního Slovenska (podunajská a Záhorská) a jihovýchodního Slovenska (Východoslovenská) náleží k Panonské pánvi.

Vodstvo

96 %plochy státu náleží do úmoří Černého moře-z toho většina území patří k povodí Dunaje, který přitéká z Rakouska a tvoří jižní hranici Slovenska-hlavní přítoky-Morava, Váh (nejdelší řeka Slovenska), Hron, Ipel. Úmoří část území (východní Slov.) patří k povodí Tisy- hlavní přítoky- Slaná a Bodrog. Pouze 4 plochy státu náleží do úmoří Baltského moře- k povodí Visly patří řeky Poprad a Dunajec. Slovenské řeky mají největší průtoky na jaře. Cenným bohatstvím přírody jsou četné minerální prameny.Chladné i teplé prameny umožnily vznik desítek lázeňských míst, z nichž si některá získala evropskou pověst např. Piešťany, Lúčky, Starý Smokovec, Trenčínské Teplice, Smrdáky .Nejteplejší prameny vyvěrají v Piešťanech a mají teplotu až 70ºC.

Témata, do kterých materiál patří