Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Slovensko

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Podnebí

Mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním. Příznačná je nestálost počasí. Od záp. k vých. se zvětšuje vliv pevninského podnebí. V kotlinách je značné znečištěné ovzduší.Je velmi podobné klimatu ČR. Kontinentální vlivy zde samozřejmě mají větší vliv. Další změny podnebí způsobuje nadmořská výška. Nejteplejší oblasti jsou na JZ Slovensku a ve Východoslovenské nížině. Důležitá je na Slovensku ochrana přírody. Na Slovensku je 8 národních parků (Tatranský národný park, Pieninský národný park , Národný park Nízke Tatry, Národný park Slovenský raj, Národný park Malá Fatra, Národný park Muránska planina, Národný park Poloniny).

Lesy

Kryjí asi 41% plochy státu. V horských oblastech na záp. a sev. Slovenska jsou rozsáhlé smrkové lesy, na vých. převládají lesy bukové. V níže položených oblastech jsou časté doubravy a v nížinách byla krajina většinou přeměněna v kulturní step.

Nerostné suroviny

Nejvýznamnější jsou zásoby magnezitu atmosféra vápenců. Menší ložiska železných ruda rud barevných kovů (slovenské rudohoří). Nedostačující jsou zásoby energetických surovin- hnědé uhlí (Handlová, Modrý Kameň), lignit (Nováky).

Obyvatelstvo

Tvoří Slováci(85,6%), v jižním pohraničí žije početná národnostní menšina Maďarů (11%), další menšiny tvoří Romové (2%), Češi, Rusíni, Ukrajinci a Poláci. Úředním jazykem je slovenština. Přirozený přírustek obyvatel patří v Evropě k nadprůměrným- činí 0,4 %ročně. Ve městech žije 57% obyvatelstva. V městském osídlení dominují dvě velkoměsta- Bratislava a Košice. Po druhé sv. válce se změnila struktura zaměstnanosti ve prospěch průmyslu a služeb. V období transformace na tržní ekonomiku je na Slovensku značná nezaměstnanost.

Hospodářství

Průmyslově-zemědělský stát v procesu transformace na tržní ekonomiku.

Průmysl

Těžební-těžba hn. Uhlí, lignitu a rud kovů, elektrárenství-jaderné elek. (Jeslovské Bohunice, Mochovce), tep. Elek. (Vojany, Nováky), hydroelektrárny-soustředěné na Váhu(vážská kaskáda) a vodní dílo Gabčíkovo na Dunaji, hutnictví- (železárny- Košice, hliníkárna-Žiar nad Hronom), strojírenství-hlavní průmyslové odvětví (záp. Slov., Pohroní a vých. Slov.)- v minulosti byla významným strojírenským oborem zbrojní výroba, která je v současné době v útlumu, chem. Průmysl-petrochemie (Bratislava- Slovnaft-kombinát na zpracování ropy), gumárenství (Púchov), farmaceutická výroba (Hlohovec), dřevozpracující průmysl (Ružomberok, Štúrovo), tex. Průmysl bavlnářství (Ružomberok), vlnařství (Trenčín), oděvní průmysl (Trenčín, Púchov), potrav. Průmysl (Bratislava, Trnava, Nitra)

Zemědělství

Obdělávaná půda 33%, louky a pastviny 17% plochy státu. V Podunajské nížině se nachází asi polovina orné půdy Slovenska. V zemědělství dominuje živočiš. výroba- chov prasat, skotu a ovcí. Rostlinná výr.-je zaměřena hlavně na pěstování obilnin (pšenice, ječmen, kukuřice na zrno), další plodiny-cukrová řepa, zelenina, ovoce, vinná réva. Ve výše položených oblastech je nejvýznamnější pěstování brambor.

Témata, do kterých materiál patří