Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Surovinové zdroje, jejich význam a rozmístění%0A

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

15a Surovinové zdroje, jejich význam a rozmístění

Uhlí

  • uhlí je spojeno s průmyslovou revolucí a s procesem industrializace

  • kolem nalezišť uhlí začaly vznikat průmyslové aglomerace např. ve střední Anglii, Porúří, na francouzsko belgickém pomezí, v Horním Slezsku, Pensylvánii atd.

  • od poloviny 20.století klesla těžba pevných paliv ( nyní tvoří už jen třetinu energetické spotřeby ve světě ) především v západní Evropě, někde byla dokonce i zastavena =) vyčerpala se kvalitnější a geologicky vhodnější ložiska a nyní je výhodnější uhlí dovážet, jsou to i důvody ekologické =) tato skutečnost měla sociální důsledky – hromadné propouštění horníků, protestní akce…

  • nejvíce uhlí se nyní těží v Číně, USA, Rusku, Indii, JAR a v Austrálii. Největší zásoby jsou v USA, Rusku, Číně a Austrálii.

  • Černé uhlí: Nejbohatší karbonská pánev je ostravsko-karvinská; pak pánve rosicko-oslavanská, žacléřsko-svatoňovická, kladensko-rakovnická a plzeňská s menšími zásobami. Polsko těží kamenné uhlí v sousedství ostravsko-karvinské pánve, Rusko v pánvi doněcké, kuzněcké a jiných pánvích asijské části. Další místa s výskytem černého uhlí jsou Porúří v Německu, střed Velké Británie, severní Čína a východní státy USA.Hnědé uhlí: Těží se v třetihorních pánvích severočeského hnědouhelného revíru (chebská, sokolovská, mostecko-ústecká a v pánvích kyjovsko-hodonínské,na Slovensku v pánvích handlovské, novácké a modrokameňské. V Německu v Sasku a Lužici, v Polsku, v Rusku (moskevská pánev).

Podle stupně prouhelnění se rozlišuje černé uhlí a hnědé uhlí. Podle využití se rozlišují uhlí energetická a koksovatelná. Část uhlí se užívá k výrobě briket nebo svítiplynu. Některé druhy, zejména s nižší výhřevností, jsou více sirnaté. Hnědé uhlí má převažující podíl ve spotřebě tuhých paliv v tepelných elektrárnách a v průmyslu, tříděné druhy i v domácím otopu. Pro snížení negativních dopadů na ekologii se vybavují velké spotřebiče hnědého uhlí zařízením pro odlučování prachu z kouřových spalin a pro odsíření.Černé uhlí se u nás používá především jako surovina k výrobě koksu.

Ropa

  • od poloviny 20.století roste na úkor uhlí význam ropy (tvoří až 40% energetických potřeb)

  • výhody ve srovnání s uhlím: snazší těžba a doprava

mnohostrannější využití

  • těžební oblasti: v Peském zálivu: Saudská Arábie, Írán, Irák, Spojené Arabské Emiráty,

Kuvajt

v Rusku

v okolí Mexického zálivu: USA, Mexiko, Venezuela

v Africe : v Libyi, Alžírsku, v Nigérii

v Asii (kromě perského zálivu): v Číně a Indonésii

  • OPEC = Organizace zemí vyvážejících ropu

  • 1973 – ropná krize přinesla výrazné zvýšení cen na světových tržích

  • zejména pro menší státy OPEC znamenalo značné zvýšení HDP jejich přeměnu z chudých na bohaté

  • ve vyspělých zemích zase znamenala orientaci na snížení spotřeby ropy =) restrukturalizace průmyslu, konstrukce motorů…; a vyšší využívání vlastních zdrojů

Témata, do kterých materiál patří