Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Surovinové zdroje, jejich význam a rozmístění%0A

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ropa, přírodní hořlavá kapalina tvořená směsí plynných, těkavých a rozpustných tuhých uhlovodíků. Obsahuje neuhlovodíkové organické sloučeniny a minerální příměsi (vodu, sůl, písek). Téměř bezbarvá až černá, zeleně fluoreskující, různě viskózní kapalina. Některé ropy (parafinické) mohou při nízké teplotě tuhnout, jiné zůstávají v tekutém stavu i při velmi nízkých teplotách. Chemické složení ropy závisí na nalezišti; surová vytěžená ropa obsahuje emulgovanou vodu (s rozpuštěnými solemi a dalšími látkami), pevné částice (např. zrnka písku), rozpuštěné plyny metan,ethan, aj.). Nejvýznamnější naleziště ropy jsou na severní polokouli v Rusku, Saúdské Arábii, USA, Mexiku, Číně, Velké Británii, Iráku, Kuvajtu, Libyi, Norsku, Kanadě, Egyptě, Rumunsku; v rovníkové a jižní sféře jsou významná naleziště ve Venezuele a v Indonésii. V ČR se ropa těží na jižní Moravě. Ropa je čerpána a dopravována (ropovody nebo loděmi) do rafinérií. Ve zcela automatizovaných provozech se rafinuje, destiluje a po frakcích dále zpracovává na motorová a jiná paliva nebo na petro chemikálie. Nejtěkavějšími produkty jsou uhlovodíkové plyny, lehký benzín, těžký benzín, dále se získávají petrolej, motorová nafta, plynový, lehký, střední a těžký olej a destilační zbytek (ropný asfalt). Z něho po oddestilování frakcí vzniká mazut, popř. se dále destiluje. Ropa se někdy nesprávně nazývá nafta .

Zemní plyn

  • představuje čisté palivo

  • zaznamenal také velký vzestup ( téměř 25% energetických potřeb)

  • těžební oblasti: Rusko, USA, Kanada, Nizozemsko,Velká Británie- Severní moře Alžírsko…

Plyn zemní se nachází v podzemních ložiskách, často v souvislosti s ložisky ropy nebo uhlí

jaderná energie

  • její podíl na výrobě elektřiny ve světě je kolem 20%, v Evropě 30%

  • značně se využívá v USA, Rusku a ve Francii

vodní energie

  • patří k ekologickým způsobům získávání energie

  • získává se na velkých tocích nebo na řekách s velkým spádem, v přílivových elektrárnách

  • největší podíl hydroelektráren je v Jižní Americe

Ložiska rud jsou značně rozptýlena.Jejich využití závisí na rentabilitě těžby.(geografická poloha ložisek, geologické poměry,bohatství kovu v rudě,ekologie těžby pro okolní krajinu) Nejdůležitější rudou je železná ruda.Ve starých průmyslových oblastech Evropy a USA byla již její ložiska většinou vyčerpána.Největší těžbu mají Rusko, Brazílie, Čína, Austrálie, v Evropě jsou naleziště na Ukrajině- Krivoj Rog a ve Švédsku-Kiruna. Dále se těží rudy chromu, manganu, bauxitu, barevné kovy ( měď) drahé kovy ( zlato, stříbro, platina) a diamanty Rusko, JAR, Kongo, Brazílie…

Latinský název zlata je aurum , jeho značka je Au. Zlato je měkký a ušlechtilý kov žluté barvy,velmi dobře kujný. Je velmi málo reaktivní a nereaguje ani s kyslíkem ani se sírou. Je odolný vůči hydroxidům i kyselinám a rozpouští se pouze v Lučavce královské, což je název směsi kyseliny dusičné a chlorovodíkové v objemovém poměru 1:3. Zlato je všeobecně uznávaným platidlem. Sloučeniny zlata obsahují různé množství zlata, jeho obsah se nejčastěji udává v karátech. Čisté zlato má 24 karátů. Nejběžněji se používá 14 karátové zlato, často se používají sloučeniny se stříbrem.Světová naleziště-Evropa- Španělsko, Švédsko, Rusko, Čína,JAR, Kanada, Brazílie….

Témata, do kterých materiál patří