Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Územní pohyb obyvatelstva%0A

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Současné problémy spojené s migracemi

Masový příliv obyvatelstva z jiných kulturních oblastí přináší hostitelským zemí řadu problémů. Někteří přistěhovalci se snaží asimilovat, přizpůsobit stylu života zemí, kam imigrovali. Jiní zdůrazňují svou odlišnost a vytvářejí oddělená společenství a uchovávají svůj životní styl.

V řadě zemí se stává problémem nezaměstnanost. Místní obyvatelé vidí v imigrantech konkurenci na trhu pracovních sil. To jsou důvody pro rasismus a xenofobii, ke kterému se hlásí některá extrémistická hnutí a politické strany (zákaz imigrace, požadavky na vystěhování cizinců, násilnosti vůči nim). Všeobecná je snaha vyspělých zemí imigraci omezit, zvláště z méně rozvinutých oblastí. Některé skupiny obyvatel se ekonomicky motivovanou emigrací snaží zdůvodňovat politicky (např. Romové rasovým útlakem)

Četné jsou i násilné přesuny obyvatel. Dochází k nim v oblastech konfliktů. mají často ráz etnických čistek. dalekosáhlé plány mělo v tomto směru i Hitlerovské Německo (zdůvodněné potřebou životního prostoru, holokaust – masové vyvražďování Židů a Romů s rasistickým zdůvodněním). Realizoval je Stalin (vystěhování Tatarů z Krymu, Čečenců, Ingušů z Předkavkazska ad.). Po světové válce proběhl odsun Němců z Československa, Polska a Rumunska. V nedávné době došlo k vynuceným migracím na území bývalé Jugoslávie (Chorvatsko, Bosna, Kosovo). Ještě rozsáhlejší byly konflikty v Africe (Súdán, Rwanda, Kongo) nebo na Východním Timoru apod.

Vnitrostátní migrace

Mívají obvykle ekonomické důvody. Jedná se o stěhování s horšími životními podmínkami do oblastí, kde jsou podmínky příznivější (více pracovních příležitostí, možnosti uplatnění kvalifikace, vyšší mzdy, rozvinutější a přístupnější služby). Během 20. st. se jedná o přesun z venkova do měst (urbanizace), z zemědělských oblastí do průmyslových a obchodních center. Tento pohyb lze pozorovat u většiny států (Itálie – z jihu na sever, Španělsko – z vnitrozemí na pobřeží, aj.). Proces vylidňování venkova a přesun do měst se dnes ve vyspělých zemí zpomalil, protože se stává významnější hodnotou pro bydlení kvalita životního prostředí. pro tyto země je typická suburbanizace – stěhování z městských center na okraje města. proces urbanizace se naopak urychluje v rozvojových zemích.

Témata, do kterých materiál patří