Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Blízký východ a cestovní ruch

RTF
Stáhnout kompletní materiál zdarma (45.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.

Caesarea - Tento starověký přístav byl hlavním sídlem Římanů během jejich nadvlády. Najdeme zde například zachovalé divadlo, stadion, zbytky chrámů nebo aquadukt.

Jemen:

− Hlavním město: San'á

− Rozloha: 527 970 km²

− Počet obyvatel: 19 350 000

− Státní zřízení: republika

− Jazyk: arabština

− Náboženství: islám

Jemen je stát na jihu Arabského poloostrova. Suchá oblast.

Jemen není bezpečné místo, samopal mají i 15-ti letí kluci.

Hlavní město San’á (Sana’á)

Historie hlavního města Jemenu sahá až do starověku, neboť je obydleno už dva a půl tisíce let. Později se stalo jedním z center rodícího se islámu.Staré město je dnes také na Seznamu světového dědictví UNESCO, neboť se tu nachází obrovské množství mešit (103), spousta arabských lázní a mnoho staveb, jež byly postaveny v daleké minulosti. Nebýt vyhrocené situace, kdy město aktuálně ovládá ozbrojené šíitské hnutí al-Húthí, jednalo by se o nepochybně zajímavou turistickou destinaci.

Historické město Zabid

Zabid v provincii al-Hudayda je dalším velmi starým městem a v minulosti se jednalo o město hlavní. Ve 13. až 15. století šlo dokonce o jedno z center celého arabského světa, a to především díky Zabidské univerzitě (University of Zabid). V současné době pak rozhodně stojí za vidění i Velká mešita (Zabid’s Great Mosque) ze 7. století, která patří k nejranějším památkám islámského světa.

Město Šibám (Shibam)

V guvernorátu Hadramaut se nalézá město Šibám ze 16. století, které představuje jedno z nejzajímavějších míst v Jemenu. Obklopeno je hradbami a postaveno bylo tzv. vertikálním stavěním. Šibám je někdy nazýván „Manhattanem Středního východu“ nebo „Chicagem pouště“, a to zejména díky svým výškovým budovám. Dokonce se tu k nebi tyčí jedny z nejstarších výškových obytných budov světa. Tyto domy jsou přitom postaveny z hlíny a některé měří přes 30 metrů

Jordánsko:

− Hlavním město: Ammán

− Rozloha: 92 300 km²

− Počet obyvatel: 5 759 732

− Státní zřízení: konstituční monarchie

− Jazyk: arabština (úřední), angličtina

− Náboženství: sunitští muslimové 92 %, křesťané 6 %

Oficiálním názvem Jordánské hášimovské království. Jeho sousedy jsou Irák, Izrael,

Saúdská Arábie, Sýrie. Protéká jím řeka Jordán. Na východě tvoří tři čtvrtiny země kamenitá poušť.

V zemi je vybudováno přes 1 154 km železnic a 6 856km silnic. V roce 2005 je

Jordánsko poměrně bezpečná země i pro turistiku, za předpokladu, že se pohybujete v obydlených oblastech větších měst a pobřeží Rudého moře. Naproti tomu odlehlé oblasti bezpečné nejsou a mohou ještě stále obsahovat např. miny zbylé po válečných konfliktech.

Petra: je starodávné skalní město Nabatejců.Představuje archeologické naleziště, které je na seznamu UNESCO.Jde o jedno z nejatraktivnějších míst v zemi. Patří mezi novodobých sedm divů svět. Můžete ho také znát pod pojmem Mojžíšovo údolí. Takto ho označují Arabové.

Témata, do kterých materiál patří