Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - celá kro tématu 37

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (515.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vyhledávání zaměstnaní

Zaměstnavatelé k získání nových zaměstnanců využívají různé cesty, ale jen 20-25 % volných pracovních míst inzerují v denním tisku, na internetu nebo s jejich obsazením pověří agenturu práce nebo Úřad práce. Nejčastější cestou obsazení volného místa se děje prostřednictvím kontaktů stávajících zaměstnanců nebo jejich rodinných příslušníků a dalších sociálních sítí. Teprve pokud se jim nedaří místo obsadit někým z dostupné sociální sítě, inzerují na internetu, v denním tisku nebo požádají o spolupráci některou z personálních agentur. V poslední době se stále méně obracejí na Úřad práce ČR.

  1. Reprodukce v chovu skotu

natalita krav hrubá - počet všech narozených telat na 100 krav; natalita krav čistá - počet živě narozených telat na 100 krav; věk jalovic při prvním zapuštění - je vyjádřen počtem dnů od narození do první inseminace. Je ovlivněn technikou a technologií chovu, výživou, zdravotním stavem, plemen aj. První inseminaci většinou uskutečňujeme ve věku 14- 18 měs. v závislosti na plemeni. Věk při prvním porodu - optimální hodnotou je přičtení doby 11 - 12 měsíců k věku jalovice při prvním zapuštění. Mezidobí - je počet dnů od jednoho porodu do druhého. Příklad: 1. května 2014 se kráva otelila – další porod byl 25. července 2015. Mezidobí je tedy dlouhé: od 1. 5. 2014 – do 1. 6. 2015 je to 365 dní + 30 zbývajících 30 dní v květnu+30 dní za červen+ 25 dní za červenec – celkově 365+30+30+25=450 dní. Snahou každého zootechnika je v případě skotu mít od jedné krávy za rok jedno životaschopné tele. Za dobrý ukazatel považujeme mezidobí do 400dnů. Service perioda - počet dnů od otelení (porodu) do následného zabřeznutí (gravidity). Inseminační interval - počet dnů od otelení (porodu) do prvního zapuštění (inseminace) po porodu. Cílem je inseminovat cca. 50 - 65 den po porodu. Před touto dobou je inseminace většinou neefektivní, a proto jí ani nedoporučuji. Po porodu má kráva také v tzv. "šestinedělí". Interinseminační interval - je doba mezi dvěma inseminacemi. Doba by neměla přesahovat 30 dní. (Cykly se u většiny HZ opakují po cca. 21 dnech). Pokud tedy je hodnota interinseminačního intervalu např. 40 dní, jak u konkrétní plemenice či stáda, můžeme konstatovat, že zootechnik či personál stáje má veliké reservy ve vyhledávání říjících se zvířat. Inseminační index - počet inseminací potřebných k zabřeznutí. U krav by neměl přesáhnout 2,0. U jalovic tato hodnota dosahuje většinou nižších hodnot než u krav. To je zapříčiněno nezatížením organismu jalovice mléčnou produkcí. V % zabřezávání po 1. inseminaci - je vhodným ukazatelem pro hodnocení úrovně řízení plodnosti stáda. Vypočítá se, jako: počet zabřezlých po první inseminaci/ počet 1. inseminací x 100 %. U hodnoty nižší než 50 % konstatujeme vážné problémy v reprodukci stáda.

Témata, do kterých materiál patří