Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zpráva z odborné prázdninové praxe

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jméno: Marian Hnát

Třída:2. F

Termín: 23. 06. 2015 – 01. 07. 2015

Pracoviště: Rolnická a. s. Králíky 1

23-06-2015

1.h-8.h

Nástup na pracoviště: 7.00 - 15.00

Charakteristika: - Je to rolnické zemědělské družstvo Králíky, které má velkou farmu s holštýnským skotem na farmě mezi obcemi Podoliby a Petrovice. Na této farmě chovají 650 kus holštýnského skotu. Na této farmě se dojí krávy třikrát denně. Krátká charakteristika holštýnského skotu: Holštýnský skot je velké, černobílé plemeno skotu, prošlechtěné na vysokou mléčnou užitkovost. Je to nejrozšířenější plemeno skotu na světě, chováno je především v Severní Americe a v Evropě. Plemeno vzniklo na podkladě dojného černostrakatého skotu z nížinných oblastí Fríska, Šlesvicko-Holštýnska a Dánska, plemeno bylo dále šlechtěno ve Spojených Státech pro jednostrannou mléčnou užitkovost. Americký černostrakatý skot byl v roce 1885 pojmenován jako holštýnsko-fríský skot. Toto plemeno bylo pak použito ke zušlechťování původní, více dvoustranné evropské populace černostrakatého skotu v procesu zvaném holštýnizace. V roce 2000 bylo české plemeno černostrakatého skotu vyhlášeno jako plemeno holštýnské. V České republice je holštýnský skot, včetně kříženek z užitkového křížení, nejčastěji chované plemeno skotu, v kontrole užitkovosti bylo v roce 2012 zařazeno 204347 krav, což je 57,89 % všech kontrolovaných dojnic. Průměrná mléčná užitkovost černostrakatých holštýnských krav asi 9000 kilogramů mléka za laktaci při obsahu tuku 3,7 %, červenostrakaté holštýnské krávy nadojily průměrně 8000 kg mléka o tučnosti kolem 4 %.

Technologické postupy: Drench-Mate je unikátní, vysoce kvalitní systém, který umožňuje nálevy přežvýkavců, zejména skotu. Sestává se z kýble o obsahu 24,5 litru, membránové pumpy, 3 metrové hadice s označením hloubky zasunutí do bachoru, pevné krycí trubky a skřipce. Protože jsou plíce krávy před bachorem, hrozí riziko, že by při použití kratší hadice pro nálev krávy mohl být roztok napumpován do plic. Výhodou Drench-Matu je, že dovoluje napumpování drenchovacího roztoku přímo do bachoru krávy. Snadné odpojení hadice od pumpy umožňuje obsluze zjistit, zda je hadice správně zavedena až do bachoru. Rychlé odpojení hadice od pumpy také umožní obsluze vylít zbývající nálev do bachoru před vytažením hadice z jícnu. Tím se sníží riziko, že by zbylý nálev natekl do plic a způsobil pneumonii. Pro snazší manipulaci je na hadici ve vzdálenosti 180 centimetrů červená značka, která slouží jako kontrola, že konec hadice dosáhl spodní části bachoru. Předčasnému vytažení hadice brání skřipec, který se upíná do nozder krávy.

Vykonávaná práce: Drench-Mate

Závěr: Tato práce se mi líbila, protože jsem se dozvěděl nové poznatky v léčení krav.

Témata, do kterých materiál patří