Zpráva z odborné prázdninové praxe
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
24-06-2015
9 h.- 16.h.
Nástup na pracoviště: 7.00 - 15.00
Charakteristika: - Je to rolnické zemědělské družstvo Králíky, které má velkou farmu s holštýnským skotem na farmě mezi obcemi Podoliby a Petrovice. Na této farmě chovají 650 kus holštýnského skotu. Na této farmě se dojí krávy třikrát denně.
Technologické postupy: Proč odrohovat?: •snížení rizika úrazu a pohmoždění zvířat navzájem; •redukce rizika úrazu zaměstnanců na farmách, psů a koní; •produkce krotkého dobytka, se kterým je snadné manipulovat; •předcházení finančních ztrát, pocházejících z úprav poškozeného čerstvého masa, způsobených při transportu rohatého dobytka; •redukce agresivity ve skupinách; •možnost jednoduššího využití manipulovacích prostorů
Vykonávaná práce: Odchov telat - odstraňování rohových pučnic a odrohování
Závěr: Tato práce se mi líbila, protože jsem se naučil fixovat telata na úkon odrohování.
26-06-2015
17.h-24.h
Nástup na pracoviště: 12.00 – 20.00
Charakteristika: - Je to rolnické zemědělské družstvo Králíky, které má velkou farmu s holštýnským skotem na farmě mezi obcemi Podoliby a Petrovice. Na této farmě chovají 650 kus holštýnského skotu. Na této farmě se dojí krávy třikrát denně.
Technologické postupy:
Vykonávaná práce: Spolehlivá diagnostika březosti je základním předpokladem efektivního managementu reprodukce skotu. V uplynulém desetiletí byly při vědeckém výzkumu objeveny specifické proteiny produkované placentou, které mohou být využity jako markery březosti. Jedním z těchto proteinů je PSPB ( pregnancy specific protein B = protein B specifický pro březost). Stanovením přítomnosti tohoto proteinu v krevním séru lze s vysokou přesností identifikovat březí krávy. Detekovatelná hladina pro spolehlivou identifikaci je dosahována od 35. dne březosti. Hladina proteinu progresivně stoupá asi do 90. dne, kdy dosahuje maximální výše, která se udržuje po celou dobu březosti. Přesnost testu ověřená experimentálně je 95–99%. PSPB v krevním séru je velmi stabilní, je možné jej detekovat ve vzorcích skladovaných v chladničce i po několika týdnech. Využití tohoto způsobu diagnostiky březosti je efektivní zejména u masného skotu chovaného na pastvinách. Progresivní nové metody diagnostiky březosti mohou chovateli přinést úsporu finančních nákladů a zlepšení efektivity reprodukce. Odběr krve je podstatně jednodušší z hlediska fixace zvířat, významným způsobem usnadní manipulaci se zvířaty oproti v současné době nejvíce využívanému ultrasonografickému vyšetření a manuální palpaci v pozdějším stadiu březosti. Nezanedbatelným faktorem je snížené stresování zvířat v důsledku manipulace, manuální palpace může být i příčinou mechanického poškození a následného odumření plodu. Diagnostika březosti skotu PSPB ELISA testem přináší významné snížení rizika odumření plodu v důsledku mechanické iritace při manuální palpaci (až 11%). Z ekonomického hlediska rovněž není nepodstatná skutečnost, že je možno využít vzorky odebrané pro účely kontroly zdraví zvířat i pro vyšetření na březost. Vyšetření PSPB ELISA testem je dostupné ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Pro vlastní vyšetření PSPB ELISA je třeba vzorek krve odebraný standardním způsobem do odběrových zkumavek typu hemos. Cena vyšetření je 55 Kč za jeden vzorek.