Evropská unie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
EVROPSKÁ UNIE
Evropská unie, oficiálně politická a ekonomická unie je mezinárodní společenství/organizace se snahou zlepšit spolupráci v Evropě. Má částečné pravomoci mezinárodní organizace a jednotného státu.
Tvoří ji 27 členských států. K jejich přesnému vyjmenování se dostanu později.
A proč vlastně EU vznikla? Za jakým účelem a jaká je její hlavní myšlenka?
Celá myšlenka jednotné Evropy vznikla po dvou světových válkách. Celkově můžeme shrnout 3 důvody pro poválečnou Evropskou integraci a těmi jsou: zabezpečení míru v EVR, překonání nacionalisticky orientovaných státních struktur a umožnění společného trhu, tím pádem zvyšování hospodářského blahobytu.
Jean Monnet, jako člen Národního výboru pro osvobození Svobodné francouzské vlády, prohlásil v roce 1943 v alžírském exilu: „Mír v Evropě nenastane dokud její státy budou zakládány na základně národní suverenity … Země Evropy jsou příliš malé, aby mohly svým národům zaručit prosperitu a sociální vývoj. Proto evropské státy musí společně založit federaci …“
Winston Churchill ve své „curyšské řeči“ 1946 mluví o sjednocené Evropě, Spojených státech evropských (United States of Europe), s regionální strukturou federace, Radou Evropy (Council of Europe), jejímž prvním krokem je partnerství Francie a Německa. Řeč ukončil výzvou: „Therefore I say to you: ‚Let Europe arise‘.“
Robert Schuman, francouzský ministr zahraničí, v roce 1950 9. května předložil návrh sjednocené Evropy
Roku 1951 byla podepsána Pařížská smlouva, která založila Evropského sdružení uhlí a oceli (myšlenka společného trhu). Základem této smlouvy byl tzv. Schumanův plán. U toho bylo 6 západoevropských států: BEL, FRA, IT, LUC, NIZ, NĚM.
O 6let později tyto státy uzavřely Římské dohody, kterými od 1. 1. 1958 vzniklo Evropské společenství atomové energie (podpora jaderného výzkumu a bezpečnosti v EVR) a Evropské hospodářské společenství (podpora ekonomické integrace = jednotného trhu).
Roku 1965 došlo ke sloučení těchto tří společenství = Evropských společenstvích (ES).
O 3 roky později mluvíme o dokončení vzniku celní unie, to je dohoda odstraňující vnitřní cla na dovážená zboží, umožňuje volný obchod.
1973 rozšíření
79 1. přímé volby
81 rozšíření
1985 byla přijata Schengenská dohoda. V níž šlo o postupném odstraňování kontrol na společných hranicích. V roce 1990 byla podepsána i druhá Schengenská dohoda, vstoupila v platnost o 5let později. Byl vytvořen Schengenský prostor, v němž se zboží a osoby mohou pohybovat v zásadě bez omezení
1992 podpis Maastrichtská smlouva. Byla podepsána v Nizozemsku. V platnost vstoupila 1. 11. 1993 mluvíme o vniku EU, nová spolupráce a nová struktura, která se skládala ze 3 pilířů. I. pilíř: Evropská společenství, II. pilíř: Společná zahraniční a bezpečnostní politika, III. Policejní a justiční spolupráce.