Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




5 - LEBKA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

kostmi temenními a spánkovými, nepárovou čelní, týlní, klínovou a čichovou kostí. Dohromady tvoří ochranný obal mozku a některých smyslových orgánů.

a) Kost čelní (os frontale) tvoří čelo a stropy očnic. Nad očnicemi tvoří nadočnicové oblouky, které se nacházejí v místě obočí. V nadočnicové části leží párová dutina čelní (sinus frontalis), která komunikuje s dutinou nosní.

b) Kost temenní (os parietale) je párová kost obdélníkového tvaru, jejich okraje se spojují s okolními kostmi čtyřmi hlavními švy.

  • šev korunový (sutura coronalis) - spojuje kosti temenní s kostí čelní

  • šev šípový (sutura sagittalis) - spojuje obě kosti temenní ve střední rovině

  • šev šupinový (sutura squamosa) - spojuje kosti temenní s kostmi spánkovými po stranách lebky

  • šev lambdový (sutura lambdoidea) - spojuje v zadní části lebky kosti temenní s týlní.

c) Kost týlní (os occipitale) tvoří zadní část neurocrania a spodiny lebeční. Uprostřed těla má velký týlní otvor (foramen occipitale magnum), kde se spojuje zadní část mozku a páteřní mícha. Po stranách je velký týlní otvor ohraničen kloubními ploškami, které se spojují s atlasem.

d) Kost spánková (os temporale) je tvarově složitá kost ležící pod kostí temenní, tvoří boční část lebky a část spodiny lební, obsahuje dutiny pro sluchové a rovnovážné ústrojí a kostěné kanálky pro cévy a nervy.

Na kosti spánkové popisujeme: zevní kostěný zvukovod lemovaný bubínkovou kostí, za ní

dobře hmatný (hrbolek za uchem) bradavkový výběžek (processus mastoideus) - místo pro uchycení některých svalů. Dále ostrý bodcovitý výběžek (processus styloideus), který je místem úponu některých svalů a vazů pro připojení s jazylkou, mandibulární jamku na spodní straně lícního výběžku a kost skalní (os petrosa), která je součástí lební báze a zároveň nejpevnější místo na lebce.

e) Kost klínová (os sphenoidale) je součástí spodiny lební a připomíná netopýra s roztaženými křídly. Skládá se z těla a tří párů výběžků (malé a velké křídla, křídlovité výběžky). Horní strana těla obsahuje tzv. turecké sedlo (sella turicica), které obsahuje hypofyzeální jamku pro uložení hypofýzy. Kost klínová navíc tvoří část očnic a vyskytují se v ní vedlejší dutiny nosní (sinus sphenoidalis).

f) Kost čichová (os ethmoidale) je velmi tenká, tvořena dírkovanou ploténkou (lamina cribrosa), která tvoří strop dutiny nosní a spodinu přední jámy lební. Obsahuje také svislou ploténku, jež tvoří součást septa a z které vybíhá horní a střední skořepa nosní (concha nasalis superior et media). Navíc spoluvytváří očnici a obsahuje vedlejší nosní dutiny (sinus ethmoidalis).

  • očnice (orbita) vytváří schránky pro oční koule, jejich svaly, tuk a slzné žlázy. Stěny obou očnic jsou tvořeny sedmi kostmi - čelní, lícní, maxilly, klínové, patrové, slzné a čichové.

  • dutina nosní (cavum nasi) je tvořena kostí a chrupavkou, septem je rozdělena na dvě poloviny. Každá polovina je dále rozčleněna nosními skořepami na horní, střední a dolní nosní průchod. Stěny dutiny jsou pokryty sliznicí, která předehřívá, zvlhčuje a čistí vdechovaný vzduch.

  • vedlejší nosní dutiny = dutiny vyplněné vzduchem a vystlány stejným epitelem jako v dut. nosní, komunikují s dutinou nosní.

Témata, do kterých materiál patří