Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ledviny a močové cesty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

15. STAVBA A FUNKCE LEDVIN A MOČOVÝCH CEST, BILANCE TEKUTIN, DIURÉZA, INKONTINENCE

Vylučovací ústrojí, složené z ledvin a vývodných cest močových, se velkou mírou podílí na stálosti vnitřního prostředí → především vylučuje látky tělu nepotřebné, které vznikají při metabolismu (močovina, kyselina močová, kreatinin) nebo látky cizorodé (léky, těžké kovy atd.).

LEDVINY (ren, nephros)

Ledviny jsou párový orgán fazolovitého tvaru a tmavě červené barvy uložený v horní bederní oblasti po obou stranách páteře - mimo peritonealní oblast. Ledvina dospělého člověka je cca 12 cm dlouhá, 6 cm široká a 3 cm silná o hmotnosti asi 150 g.

Na povrch ledvin lne tuhá vrstva kolagenního vaziva. Spolu s nadledvinami, které na ně nasedají jsou obklopeny tukovým vazivem - chrání proti otřesům, tepelně izoluje, pomáhá udržovat ledvinu na svém místě.

Stavba: tkáň ledviny je složena ze dvou oblastí. Pod pouzdrem se nachází zrnitá světlá kůra (cortex renalis), uvnitř tmavší dřeň (medulla renalis) uspořádaná do 10-20 pyramid, které ústí přes papily do ledvinných kalichů (calices renales) a ty do ledvinné pánvičky (pelvis renalis).

Základní a funkční jednotkou je nefron. Celkový počet nefronů v jedné ledvině je 1-1,5 mil.

Nefron se skládá z glomerulu, Bowmanova váčku, proximálního tubulu, Henleovy kličky, distálního tubulu a sběrného kanálku.

  1. Ledvinné Malpighiho tělísko je první část nefronu, kde probíhá filtrace, nachází se pouze v kůře ledviny, má kulatý tvar a skládá se z klubíčka vlásečnic, zvaného glomerulus a pohárkovité dutiny (Bowmanova váčku), ve kterém je glomerulus uložen. Klubíčka vlásečnic (glomerulus) se vytváří z přívodných tepének (vas afferens), které vznikají větvením ledvinné tepny (a. renalis). Krev je odtud odváděna odvodnými cévkami (vas efferens), které vytvářejí kapilární sítě okolo tubulů a Henleových kliček - spojováním vzniká ledvinná žíla (v.

renalis), která se vlévá do dolní duté žíly.

Mezi vnitřním listem Bowmanova pouzdra tvořený buňkami podocyty, a endotelem glomerulu probíhá tzv. glomerulární filtrace, kdy vzniká glomerulární filtrát = primární moč. Za den se vytvoří cca 170-180 l.

V tubulech se glomerulární filtrát upravuje na definitivní moč, díky tubulárním procesům resorpce a sekrece.

  1. Proximální tubulus je uložen v kůře ledviny a probíhá zde zpětná resorpce vody, látek anorganických (sodík, chloridy, draslík, vápník aj.) a organických (aminokys., močovina, glukóza). Resorpce probíhá na základě pasivní difúze a aktivního transportu, část látek se vstřebává na základě resorpce sodíku.

  2. Henleova klička (nebo-li protiproudý multiplikační systém) má tvar písmene „U“, skládá se ze sestupné a vzestupné části, které zasahují do dřeně ledvin. Z izoosmotické tekutiny vytváří tekutinu hypotonickou, díky hypertonicitě dřeně.

Témata, do kterých materiál patří