Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ledviny a močové cesty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MOČOVÝ MĚCHÝŘ (vesica urinaria) je dutý roztažitelný svalový orgán, který skladuje a vypuzuje moč, je uložen na pánevním dnu za stydkou sponou – u mužů nad předstojnou žlázou, u žen se opírá o horní část pochvy. Celková kapacita močového měchýře je individuální, kolísá od 500 do 700 ml – fyziologický objem je 200-300 ml. Při překročení fyziologického množství moče se vyvolá pocit nucení na moč, tzv. mikční reflex, jehož centrum je uloženo v sakrální oblasti míchy (vliv mozkové kůry).

MOČOVÁ TRUBICE (urethra) je trubice, která odvádí moč z těla ven, má rozdílnou délku u muže a ženy – žena: 3-4 cm, pevně srostlá s přední stranou pochvy, ústí nad poševním vchodem mezi malými stydkými pysky

– muž: 20 cm, prochází předstojnou žlázou, svalovým dnem pánevním a penisem, od prostaty je i vývodnou cestou pohlavní.

V místě spojení moč. měchýře a moč. trubice je svalovina zesílena ve vnitřní svěrač, který zabraňuje uniku moči mezi močením. Zevní svěrač je tvořen příčně pruhovanou svalovinou, který je vůlí ovladatelný při zadržování moči.

INKONTINENCE

Inkontinence je mimovolní a nechtěný únik moči, který je normální u malých dětí, které se ještě nenaučily ovládat zevní svěrač močové trubice → vnitřní svěrač ale brání odcházení moči mezi močeními. Je častá také u starých lidí, převážně u žen (díky těhotenství a porodu) - důvodem inkontinence mohou být např. neurologické úrazy, vrozené defekty, mozková mrtvice, skleróza multiplex (roztroušená skleróza) aj.

Inkontinenci můžeme rozdělit do několika hlavních skupin:

1. Stresová (zátěžová) i. je dána porušenou funkcí svěračů moč. trubice a při zvýšení nitrobřišního tlaku (kašel, cvičení, kýchání) poté vytéká moč ven, často vzniká z těhotenství, porodu a menopauzy.

2. Urgentní i. vzniká nekontrolovatelnými stahy moč. měchýře, objevuje se např. ve spánku, při vypití většího množství tekutiny, při styku s vodou popř. když vodu slyší téct. Svalové stahy se vyskytují při poškození nervů měchýře, nervového systému (míchy a mozku) nebo samotných svalů = roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, mozková mrtvice a úraz.

3. Paradoxní i. (i. z přeplnění) se vyskytuje při přeplnění moč. měchýře, čímž dochází k propouštění moči, bývá způsobena oslábnutím svalů měchýře nebo blokováním moč. trubice.

4. Funkční i. se objevuje u lidí, kteří mají s problémy s myšlením, pohybem nebo komunikací a často je spojena s věkem (Alzheimer, vozíčkáři).

+ i. smíšená a přechodná (dočasně může být způsobena léky, silnou zácpou, infekcemi moč. traktu nebo omezenou mobilitou.

Léčba inkontinence spočívá především ve cvičení na posílení svalů pánevního dna a svalů svěrače → redukce až vyléčení stresové i., dále se mohou využívat elektrické stimulace, kdy se do pochvy nebo konečníku zavedou elektrody, které posilují svaly pánve → dochází k redukci stresové i urgentní i., dále časované močení, léky, pesar (ženy -vaginální vložka), chirurgický způsob (implantace umělého svěrače, fixace moč. měchýře aj.) a katetrizace.

Témata, do kterých materiál patří