Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ledviny a močové cesty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Distální tubulus je uložen v kůře ledviny a navazuje na vzestupné raménko Henleovy kličky, ze kterého přitéká hypotonická tekutina. Probíhá zde sekrece vodíku a draslíku.

  1. Sběrací kanálek přijímá moč z několika nefronů, probíhá přes kůru hluboko do dřeně ledviny, kde se vyprazdňuje do ledvinných kalichů.

Ve sběracím kanálku se definitivně upravuje objem moči i složení → propustnost buněk kanálku pro vodu a ionty reguluje antidiuretický hormon (ADH - vazopresin z neurohypofýzy) a aldosteron (z kůry nadledvin).

  • Antidiuretický hormon zvyšuje zpětné vstřebávání vody z moči do krevního oběhu ze sběracích a distálních kanálků ledvin při snížení objemu extracelulární tekutiny → tím dochází ke snížení celkového objemu moči.

  • Aldosteron reguluje objem extracelulární tekutiny, díky zpětné resorpce sodíku v distálním tubulu a sběracím kanálku. Podnětem pro uvolnění aldosteronu je snížená koncentrace sodíku v extracelulární tekutině → resorpce sodíku vede i k resorpci vody.

DEFINITIVNÍ MOČ

Za normálních okolností je moč světle žlutá bez jakýchkoliv příměsí - zbarvení moči je dáno přítomností barviva urochromu, který vzniká odbouráváním bilirubinu; zápach je vyvolán přítomností amoniaku, pH moči je lehce kyselé, hustota se pohybuje mezi 1014-1021, specifická hmotnost mezi 1001-1035. Moč obsahuje vodu, anorganické látky (Na, chloridy, K) a organické látky (kreatinin, močovinu, kyselinu močovou aj.)

Diuréza (množství moči vyloučené za 1 den se pohybuje mezi 1000-2000 ml → závislost na příjmu tekutin, teplotě prostředí a námaze.

Bilance tekutin - sledování rozdílu (= srovnání) přijatých a vyloučených tekutin za určitou dobu.

Funkce ledvin: Kromě zbavování se odpadních látek metabolismu, udržování stálého vnitřního prostředí (stálou koncentrací minerálů), udržování pH krve a objemu celkové vody v organismu produkují ledviny hormony a enzymy.

  • erytropoetin - hormon, který řídí tvorbu a vyzrávání eryrocytů v kostní dřeni, tvorba stoupá při nedostatku kyslíku v krvi (plícní choroby, velká nadmořská výška aj.); při selhání ledvin je jeho tvorba nedostatečná → přispívá ke vzniku anemie.

  • renin - enzym, který mění neúčinný angiotenzinogen (bílkovina v krevní plazmě) na angiotenzin I. a poté na angiotenzin II., jenž se podílí na sekreci aldosteronu a vyvolává vzestup TK vazokonstrikcí.

Vývodné cesty močové začínají ledvinnými kalichy, které obemykají papily. Kalichy se spojují v ledvinnou pánvičku o objemu 5 ml. Moč vstupuje do pánvičky ze sběracích kanálků, díky rytmických kontrakcí svaloviny ledvinných kalichů.

Zúžený konec pánvičky přechází v MOČOVOD (ureter) – je to štíhlý kanálek uložený v retroperitoneu, je dlouhý 25-30 cm, ústí zezadu do močového měchýře, do kterého je moč v malých objemech peristalticky posunována činností hladké svaloviny.

Témata, do kterých materiál patří