Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD - Pěna dní

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.96 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Auto se řadí k existencionalismu , což je umělecký směr, který vznikl v Německu po první světové válce ale rozšířil se po druhé světové válce především ve Francii. Hlavními motivy jsou zde úzkost, nalezení smyslu života a potácení se s těžkou životní situací. Řadíme sem Alberta Camuse (román Cizinec), Jiřího Weila (román Život s hvězdou) nebo Jean-Paul Sartera (dílo Zeď).

V románu se objevují některé motivy ze skutečného Vianova života. Vian, stejně jako hlavní hrdina Colin, pocházel z celkem bohaté rodiny. Nepřehlédnutelná je také Vianova láska k hudbě, zejména jazzu (pianoctail). Jméno Jean Sol-Partre (oblíbený autor Chicka a Alise) je slovní hříčka na filozofa Jeana-Paula Sartra, a také názvy Partrových knih, které se ve francouzštině vyslovují stejně, v Pěně dní jsou parodií na skutečné Sartrovy knihy – např. Zvracení místo Nevolnost, Písmo a neón místo Bytí a nicota.

Boris Vian byl kritizován pro svou vulgárnost a proto jeho díla dosáhla popularity až po jeho smrti, tedy v 60. letech 20. století a trvá dodnes. V češtině byl román poprvé vydán v roce 1967.

V Československu byla podle knihy v roce 1989 v Olomouci uvedena i úspěšná stejnojmenná divadelní hra režiséra Jana Roubala a v roce 1994 i pražský stejnojmenný muzikál. V listopadu 2012 byla uvedena Pěna dní znovu, tentokrát v režii Jiřího Havelky, v pražské La Fabrice. V roce 2003 byl natočen Michelem Gondrym stejnojmenný film.

  1. ANALÝZA ÚRYVKU

    Vybrala jsem si úryvek ze začátku knihy, kdy Colinův kuchař Nikolas vyučuje Collina tanec hopsatrot. Vybrala jsem si ji, protože mi přijde komická a myslím, že je zde dobře vidět prvek absurdity, který autor v této knize rád používá.

    ,,Princip hopsatrotu, jak pán jistě ví,“ začal Nikolas, ,,spočívá v křížení vln dvou živých zdrojů, které vyvíjejí naprosto synchronní oscilující pohyb.“ ,,Netušil jsem,“ podotkl Colin, ,,že v tom hrají roli tak náročné prvky z fyziky.“ ,,Při tomto tanci,“ podotkl Nikolas, ,,se tanečník s tanečnicí drží v poměrně malé vzdálenosti od sebe a uvádějí svá těla do vlnivého pohybu v rytmu hudby.“ ,,A co dál?“ řekl Colin poněkud zneklidněn. ,,Tak vzniká soustava statických vln,“ na to Nicolas, ,,s řadou uzlů a dvihů jako v akustice, což značně přispívá k vytvoření příznivé atmosféry v tanečním sále“.

    V ukázce můžeme vidět velmi spisovný jazyk, kterým mluví v celé knize všechny hlavní postavy. Je zde vidět prvek absurdity (popis tance fyzikálními pojmy), odborné termíny (dvihy, oscilujíc pohyb..), krátká souvětí a četné přímé řeči.

  2. HODNOCENÍ

    Kniha mne velmi zaujala. I přes to, že jsem začátku měla problémy zvyknout si na neobvyklý autorův styl a celý svět, kde hrdinové žijí, mne kniha pohltila. Nejvíce mne zaujala milostná zápletka, která byla podaná velmi neobvykle a přesto něžně a ne moc přehnaně. Myslím, že autor otevřel velkou bránu fantazie, protože každý čtenář si může v tomto díle najít své filosofické moudro a vidět v symbolech a absurditách svůj skrytý význam. Mne například velmi zaujal fantaskní prvek změny domu- při spuštění hudby se místnost zkulatila a při nemoci Chloé se celý byt zmenšoval, což na mě působilo jako přirovnání úzkosti a strachu z nemoci. Myslím, že se člověk podobně cítí při prožívání takové situace. Shlédla jsem i film, který mne také velmi zaujal, protože si myslím,že odpovídá knižní podobě.

  3. ZDROJE

    kniha Pěna Dní, Boris Vian, 2005, Praha, Lidové noviny

    http://www.rozbor-dila.cz/pena-dni-rozbor-dila-k-maturite/

    http://www.rozbor-dila.cz/pena-dni-rozbor-dila-k-maturite/

Témata, do kterých materiál patří