Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD - Moderní upíři

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

MODERNÍ UPÍŘI

  1. AUTOR

Jakub Arbes (1840-1914) se narodil v Praze na Smíchově. První a poslední pevné zaměstnání našel u novin. Byl po desetiletém působení v Národních listech odtud na propuštěn.

Rozhodl se žít jako volný literát, živil sebe a rodinu psaním. Jako spisovatel z povolání se již nevěnoval náročnému romanetu, jímž předtím získal literární proslulost. Výdělečně nejjistější se mu jevila literatura faktu – črty ze života básníků, umělců, herců (Nesmrtelní pijáci, Záhadné povahy, Z duševní dílny básníků aj.)

Několikrát se pokusil o vlastní časopis. Necelé dva ročníky jeho Šotka (1880-83) obohatily českou satiru. Arbesovy příspěvky (pod různými pseudonymy) útočily na přizpůsobivost českých politiků i občanů vídeňské vládě. Literární satira usvědčovala český svět z nezájmu o význačné umělce a o jejich díla (Arbes to demonstroval na K. H. Máchovi, K. Havlíčkovi, na J. Mánesovi a dalších českých tvůrcích

Mezi další Arbesova romaneta patří Sivooký démon, Zázračná madona, Ukřižovaná, Newtonův mozek, Akrobati, Kandidáti existence. V

Z epických útvarů, jimž se věnoval Arbes jako spisovatel z povolání, zajímavější než sociální romány (Moderní upíři, Mesiáš) byly Mravokárné románky – parodie na výchovné příběhy.

  1. CHARAKTERISTIKA DÍLA

  2. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Autor bývá řazen mezi májovce, přestože byl věkově mladší a vstoupil do literatury později. Tato básnická generace dala svým činem zřetelně najevo, že stávající situace nejen v literární oblasti je nepřijatelná a neudržitelná. Proto byl v květnu 1858 vydán almanach Máj, v němž byl jako redaktor uveden publicista a básník Josef Barák, ačkoliv hlavními organizátory byli Vítězslav Hálek a Jan Neruda. Právě Jan Neruda nemohl být jako redaktor uveden, neboť byl v té době nepříznivě hodnocen za sbírku Hřbitovní kvítí. Almanachem chtěla dát skupina najevo svou nespokojenost s politickým i kulturním životem, mínili prosadit demokratické ideály. Cílem májovců bylo vytvořit novou literaturu, jež by pravdivě zobrazovala svět (odtud pramení tíhnutí k realismu). Mezi nejznámější představitele patří Rudolf Mayer, Karolína Světlá, Vítězslav Hálek nebo Adolf Heyduk.

Témata, do kterých materiál patří