ČD - Pouť Krkonošská
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Spisovatelé od třicátých let vnesli do české literatury: napětí romantismu, biedermeieru a klíčového realismu- napětí funkce a hodnoty sebevyjadřovací, výchovné a poznávací. Vrcholní literární díla (Máj, babička, Kytice) nabyla svých nezaměnitelných hodno také tím, že toho napětí vstřebávala i vyvolávala. Stala se inspirací pro další literární vývoj, v němž se na různých úrovních vracel podobný svár sebevyjádření, výchovnosti a poznávací funkce.
Kontrastní představu adresáta. Jednou jím byl čtenář světového písemnictví, vychutnávající tajemství slova a náznaku (Mácha). Jindy to byl obyčejný člověk milující pohodu, ale otevřený povznesení podle ,,ducha času“ (Tyl). A opět jindy obyčejný člověk, který seznal potřebu kritického úsudku a věcnosti, vzdělání a sebevzdělání pro vlastní vzestup uvnitř občanské české společnosti (Havlíček). Představa adresáta u Němcové a u Erbena naznačené spektrum o milovníka zázračných a krutých příběhů zakotvených v „dávnu“ a dožadujících se sluchu živoucích.
Konfliktní vztah vůči ústní lidové slovesnosti. Její napodobování cestou ohlasu odmítli v lyrice, připouštěli a pěstovali ji v epice. Vedle epiky veršované věnovali zvýšenou pozornost pohádce žijící v ústním vypravování. Pohádka jim byla cestou k mýtu (Erben) i východiskem k obrazům života (Němcová) a k lidové hře se zpěvy (J. K. Tyl).
Zapojení spisovatelů do žurnalistiky. J. K. Tyl a K. Havlíček položili základy moderního publicistického stylu. V novinářské činnosti využívali svých beletrických schopností.