Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD - Maminka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.05 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

MAMINKA

  1. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

  • Autor: Jaroslav Seifert, narozen roku 1901 a zemřel roku 1986. Byl to básník a první český nositel Nobelovy ceny za literaturu, kterou získal v roce 1984. Jaroslav Seifert se stal novinářem a redaktorem nejprve komunistických a pak i sociálně demokratických listů. Po bolševizaci komunistické strany stranu opustil a redaktorské činnosti se věnoval až do poválečných let. Od roku 1949 se živili jako spisovatel z povolání. V letech 1969-1970 byl předsedou Svazu českých spisovatelů, po rozpuštění této organizace v počátcích normalizace se stal Seifert zakázaným spisovatelem. Jeho tvorbu dělíme na období: proletářské literatury a poetismu, ze kterého jsou známe sbírky Město v slzách, Samá láska nebo poetické sbírky Na vlnách TSF či Slavík zpívá špatně. Dále je to období čisté lyriky, od 30. do 60. let. Sem sbírky jako Jablko z klína, Vějíř Boženy Němcové (vydané k příležitosti 120. výročí narození Boženy Němcové), Přilba hlíny (básníkova reakce na osvobození) či Píseň o Viktorce, což je smutně laděná sbírka, která byly soudobou kritikou ostře zkritizována. Poslední období Seifertovi tvorby je období reflexivní poezie od 60.lez, kam patří sbírky Halleyova komety, nebo zakázaná sbírka Morový sloup, která byla vydávána samizdatově.

  • 1. Vydání, rok vzniku díla: 1954

  • Rok, místo a nakladatelství tohoto vydání: 1964, Praha. Československý spisovatel

  1. CHARAKTERISTIKA DÍLA

Tato básnická sbírka obsahuje 34 básní. Ústředním tématem všech básní je maminka autora. Sbírka obsahuje většinu básní vypravující o mamince, ukolébavky od maminky v básních Ukolébavka či Píseň, básně popisující dětské zážitky, v básni Petrolejová lampa nebo Slečna ze čtvrtého a smutně naladěnou báseň Hrdličky, která je takovou malou reflexí na válku. V díle převažuje osobní, intimní lyrika. Motivy jsou zde mateřská láska, dětství, obdiv k mamince a k její práci a i další rodinné vztahy, jako je například vztah mezi maminkou a tatínkem v básni Tatínkova dýmka či vztah s dědečkem v básních Hálkův domek či Dědečkův pohřeb. Básně jsou plné citu a popis maminky jako hodné, upracované a obětavé ženy vyvolává pocit sentimentality. Básně ve sbírce jsou seřazené chronologicky, čas v básních ubíhá dál.

  1. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

V této básnické sbírce vzpomíná Jaroslav Seifert na dětství spojené především s jeho maminkou, které strávil v bytě na pražském Žižkově. V této době panovala v ČSR totalita. V únoru roku 1948 se moci chopili komunisté. V 50.letech se začala projevovat společenská krize spojená s měnovou krizí v Polsku a smrtí J.V.Stalina a Klementa Gottwalda. Propagandistickým nástrojem KSČ představovalo zavedení cenzury. Všechna nakladatelství byla stranou převzata anebo zrušena. První seznam zakázané literatury se objevil již v říjnu 1948. Podle pozdějších odhadů bylo zničeno necelých 30 milionů knih, které buďto obsahově nevyhovovaly, nebo se nějak proti režimu, straně nebo vládě „prohřešil“ jejich autor.

Témata, do kterých materiál patří