Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Indie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (715.6 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. FYZICKÁ GEOGRAFIE

    1. POVRCH

Povrch Indie lze geologicky rozdělit od jihu k severu na tři části: Dekánská nížina, Indogandžská nížina a velehorská oblast. Dekánská plošina, která se rozkládá na jižní straně poloostrova je obklopena na západě pohořím Západní Ghát a na východě pohořím Východní Ghát. Západně od ní se rozkládá poušť Thár. Ta je vyplněna občasnými toky a písečnými přesypy. Na samotném severu Indie se rozkládají velehorské masivy Himaláje a Karákoramu. V pohoří Karákoram se nachází druhá nejvyšší hora světa zvaná K2 (8611 m n.m.). Ta se však nachází ve sporné oblasti Kašmíru. Je tedy taktéž sporné, zda se jedná o nejvyšší horu Indie
či nikoliv. Pokud bychom oblast Kašmíru do samotné Indie nezapočítali, byla by nejvyšší horou hora Kančendženga (8586 m n.m.). V oblasti mezi velehorami a Dekánskou nížinou se rozkládá Indogandžská nížina, kterou protéká řeka Indus (viz. Obrázek 2) (Wikipedia, 2017).

Obrázek 2 Povrch a vodstvo Indie

Zdroj: 1 Global9, 2016

  1. VODSTVO

Ze západu je Indie omývána Arabským mořem, z jihovýchodu Indickým oceánem,
kde se taktéž nachází Bengálský záliv. Největší a nejvýznamnější řekou je řeka Ganga. Má velký ekonomický význam a v jejím povodí leží mnoho velkých měst, přičemž největším
je samotné hlavní město Dillí. Řeky v povodí této řeky mají poměrně vyrovnané vodní stavy, jelikož jsou napájeny z ledovců. Řeky protékající plošinou Dekan, jako je Mahándí, Gódávarí či Krišna mají naproti tomu vodní stav nestálý.

  1. PODNEBÍ

Podnebí je v této rozsáhlé zemi různorodé. Vrcholy severních horských pásem jsou ve velmi vysokých nadmořských výškách a klima je zde velmi chladné. Na úpatích je klima subtropické. Zbylé území má tropický charakter a je velmi ovlivňováno monzuny. Srážky jsou zde velmi nevyrovnané a vlivem monzunových dešťů mohou na některých místech dosahovat světových maxim. Za nejdeštivější místo je považováno Čérápundží, kde naprší za rok přes 12 000 mm srážek. Na místě, kde se rozkládá poušť Thár vládne opět jiné klima. Monzunové deště se sem nedostávají a je zde tak velké sucho.

  1. OBYVATELSTVO

Indie je dle posledního sčítání obyvatel v roce 2011 druhou nejlidnatější zemí světa. Žije zde přes 1,2 mld obyvatel. Mezi léty 2001-2011 vzrostla populace o 17,64 %. Indie
je mnohonárodnostním státem, žije zde velké množství etnických skupin a hovoří se zde tisíci jazyky a nářečími. Jsou zde dvě hlavní jazykové rodiny. Největší je indoíránská skupina, jejími jazyky hovoří asi 74 % populace. Do této skupiny se řadí Hindustánci, Bengálci, Gunžaráthové, Maráthové aj. Druhou skupinou je drávidská skupina, která je zastoupena zhruba 24 % a spadají sem Tamilové, Telugové, Kannadové aj. Obyvatelé vyznávají mnoho náboženství, přestože téměř 80 % z nich jsou hinduisté. Následuje islám, který vyznává zhruba 15 %, déle křesťanství se 2 %. Zbylí obyvatelé se řadí k sikhům, buddhistům či džinistům (Wikipedia, 2017).

Témata, do kterých materiál patří