Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Analýza ORP Sedlčany

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.68 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Změny v krajině 1990 – 2000

V těchto letech docházelo spíše ke stagnaci ve všech sledovaných změn. Na území ČR došlo k větším úbytkům orné půdy především v okolí větších měst vlivem suburbanizace. Avšak v této oblasti nedocházelo k tak výrazným vlivům suburbanizace. Nenacházejí se zde tak významná a veliká města. Ani v oblastech trvale travního porostu a lesní plochy nedošlo k výrazným změnám. K drobným úbytkům došlo u zastavěných a ostatních ploch, avšak ani ty nebyly nikterak výrazné. Změny v rozloze ostatních ploch jsou ovlivněny rekategorizacemi ploch. K takovéto rekategorizaci došlo i v oblasti lesních ploch.

  1. Porovnání krajiny v obcích

Na následujících fotografiích (obrázek 9 – 14) jsou patrné změny v jednotlivých studovaných jevech ve vybraných obcí analyzovaného ORP. Ve všech těchto obcích lze zaznamenat vysoký nárůst zastavěné plochy a úbytek ostatních ploch jako je orná půda, trvale zatravěné porosty i lesní plochy.

  1. STRATEGICKÝ PLÁN ROZVOJE ÚZEMÍ

Strategický plán rozvoje je základním dokumentem územního celku, který vyjadřuje předpokládaný vývoj daného celku v dlouhodobém horizontu. Plány rozvoje vycházejí z vyhodnocení současného stavu územního celku a potřeb do budoucnosti.

Dle strategického plánu ORP Sedlčany podle plánů jednotlivých obcí by se tento region měl stát sebevědomým, dynamicky se rozvíjejícím městem. Cílem je podpora výstavby rodinných domů a tím vytvářet podmínky pro zvýšení počtu obyvatel. Tyto podmínky pak mohou dát možnost vytvořit životní prostředí v krajině, kde každé místo skýtá kvalitu bydlení i rekreace. Dalším bodem rozvojového plánu je podpora obslužnosti a infrastruktury, které je potenciálem pro rozvoj podnikání a předpoklad pro rozvoj turistiky. S tím souvisí i zvýšení vstřícnosti k potřebám podnikatelů a vytváření nových pracovních míst. Poměrně důležitou složkou strategického plánu je navýšení počtu čističek odpadních vod a tím snížení znečištění řek a především vodních nádrží, které jsou stěžejními turistický ruch. Díky tomu tak může docházet k navýšení turismu v této oblasti. Mezi další strategické plány patří podpora aktivit občanských sdružení a spolků, jako je především Sdružení obcí Sedlčanska. K dalším plánů pak spadá zvýšení bezpečnosti na komunikacích, opravy budov, zkvalitnění možnosti sportovního vyžití, snižování znečistění ovzduší, podpora vybavení jednotek SDH (Strategický plán Křepenice, 2008; Strategický plán Prosenická Lhota, 2016; Sedlec-Prčice, 2016).

Mikroregion se zabývá především otázkou zvýšení počtu obyvatelstva, turismu a prostředků, jimiž se tato otázka podpoří. Vlivem výstavby nových rodinných domů může docházet k vysokému záboru půdy a snižování tak trvale zelených ploch či lesů. Výstavba nových silnic a navýšení infrastruktury může mít za následek zhoršení kvality životního prostředí. V této strategii jde především a nalezení kompromisu a nejvhodnější cesty jak docílit zvýšení turismu aniž by nedošlo ke zhoršení prostředí. Samotným obcím by prospěla strategie turismu, zaměření na agroturistiku. Některé obce jsou dost izolované, ale mají turistům, co nabídnou. Ke zlepšení turistických možností by tak nemělo docházet pouze v oblasti vodních nádrží, ale právě i v menších nedotčených obcích.

Témata, do kterých materiál patří