Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Analýza ORP Sedlčany

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.68 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Z hlediska těžby nerostných surovin není analyzované území nikterak významné. V historii přinesla těžba rozvoj sídel, nejpatrnější úkaz je u Krásné Hory nad Vltavou, kde lze nalézt hojně zastoupené důlní dílny, výsypky a šachty. Zde se těžili především zlatonosné rudy, ale nikdy tato těžba nenabyla významovosti a ziskovosti. Dnes stále v malém množství těžba probíhá, a to především těžba stavebního materiálu granodioritu, který je v celé oblasti nejvíce zastoupen.

  1. Hydrosféra

Z hlediska hydrologie lze území charakterizovat jako územní poměrně bohaté na vodní toky a vodní nádrže. Téměř celou východní hranici ORP tvoří, řekla Vltava. Do ní se vlévají významné vodohospodářské toky jako potok Musík, na němž se nachází stejnojmenný rybník, říčka Brzina, která ústí do vodní nádrže Slapy či Sedlecký potok, který protéká celým východním území ORP. Z hydrologického hlediska tedy celé zemí spadá do povodí Vltavy.

Na území se nachází poměrně velké množství malých i velkých vodních nádrží. Nejvýznamnějšími vodními nádržemi jsou jednoznačně v. n. Orlík, v. n. Kamýk a v. n. Slapy. Tyto tři nádrže spadají do tzv. vltavské kaskády, přičemž v. n. Orlík zadržuje největší objem vody v českých nádržích 2 732 ha (PVL, 2013). Tyto vodní nádrže jsou jednak významné z hlediska vyskytujících se vodní elektráren, tak z hlediska turistického. Každým rokem lákají rekreanty a přinášejí tak zkoumanému území značný vliv.

  1. Atmosféra

Dle klimatologické klasifikace spadá ORP Sedlčany do oblasti B5, tedy mírně teplá a mírně vlhká až vlhká oblast. V pánevních oblastech je klima mírnější a je zde i delší skutečná délka slunečního svitu.

Dle klimatické regionalizace E. Quitta můžeme území rozdělit do několika kategorií. Převážná část území leží v klimatické oblasti MT 10 a MT 11. Tyto oblasti jsou charakteristické letními průměrnými teplotami 17-18 °C a srážkami kolem 350 mm ve vegetačním období a zimními průměrnými teplotami -2 - -3 °C a srážkami kolem 200 mm za dané období. Jih a východ území lze řadit do kategorie MT 3, MT 5 a MT 7. Tyto 3 oblasti se od sebe nikterak zvláště neliší. Jsou charakteristické letními průměrnými teplotami 16-17 °C a srážkami kolem 400 mm ve vegetačním období a zimními průměrnými teplotami -3 - -5 °C a srážkami kolem 250 mm za dané období (ÚAP, 2008).

  1. Pedosféra

Z geomorfologických map lze vyčíst, že největší zastoupení půd na tomto území mají hnědé půdy a hnědé kyselené půdy a jejich oglejené formy. Vlivem krátkých přítoků řeky Vltavy, které vyhloubily zalesněné kaňonky se v těchto oblastech vyskytují glejové půdy. Na svazích se pak vyskytují především hnědé půdy. Z hlediska zrnitosti převládají půdy hlinitopísečné, které obsahují až 80 % hrubého písku.

Témata, do kterých materiál patří