Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kolonizace a cestopis

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kolonizace

  • Dalším způsobem rozšiřování geo. horizontu může být kolonizace. Jako kolonizace se označuje proces dobývání a osídlování nových zemědělsky využitelných poloh, který probíhal v Evropě od 11. až do 1. poloviny 14. století. Vedle venkovské kolonizace, spojené se zakládáním nových vesnic, existovala také městská kolonizace a tzv. kolonizace hornická. Hlavním impulsem pro kolonizaci byl růst obyvatel. Tzv. velká kolonizace, probíhající neobvykle rychlým tempem, změnila zásadním způsobem tvářnost Evropy. Dosud ji pokrývaly z velké části hluboké hvozdy a nehostinné pustiny, jen občas narušené rozptýlenými vískami s okolními polnostmi. Kolonizační úsilí podstatně změnilo ráz krajiny. Část lesů zmizela a byla nahrazena hustou sítí osad, jež už se příliš nelišila od dnešní podoby

  • V procesu kolonizace je nutné také rozlišovat osidlování dosud neosídlených poloh tzv. vnitřní kolonizací (zde se předpokládá masivní podíl místního obyvatelstva) a kolonizací vnější (v procesu osidlování nových poloh hlavně obyvatelstvo přicházející z jiných zemí).

  • Další možností, především pro obyčejné obyvatelstvo, byly poutě. Ať již to byly poutě v rámci regionu oblasti, v rámci země či poutě do vzdálených států – Jeruzalém, Santiago de Compostela, Řím, etc.

  • Specifickým rozšiřováním obzorů byly války a vál. výpravy. Vojáci se často při těchto příležitostech dostávali do oblastí, o kt. neměli ani ponětí. Týká se to spíše dalekých vál. výprav, do Svaté říše (křižáci), ale také např. návrat legionářů z I. sv. v. – přes Sibiř.

  • Z těchto cest do vzdálených míst vznikají také často cestopisy:

Cestopisy

  • Pojem o tom, jak vypadá svět za hranicemi mého horizontu, mohu získat z četných cestopisů.

  • cestopisný deník, učený cestopis, románový cestopis, etc.

  • Na nich je možné sledovat, jak je zobrazována poutnická zkušenost a cizí, odlišná realita.

  • Ovšem ne vždy byli autoři cestopis. bráni vážně, čtenáři nechtěli věřit skutečnostem v cestopisech. Je na druhou stranu pravda, že i někteří autoři se často vymýšleli a mluvili o tajemných zvířatech, tajemných místech, etc.

  • Marko Polo, Václav Šašek z Bířkova, Martin Kabátník, Jan Hasištejnský z Lobkovic, Voldřich Prefát z Vlkanova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Václav Bundovec z Budova (Anti-al Korán).

  • Kabátníkův cestopis – při hledání církve projel Malou Asii, Egypt, Jeruzalém, Sýrii a Palestinu. Tuto cestu popsal velmi věrohodně, přestože se dopustil řady zeměpisných a etnografických chyb. Nejedná se o chyby úmyslné či přikrašlující, ale o chyby pramenící z neznalosti. Z cesty se vrátil koncem roku 1492.

  • psychologické aspekty vnímání prostoru to, co je za hranicemi mně známého prostoru, je nebezpečné. Lidé se obávají neznámých tvorů, co žijí v lese, v horách etc. V lesích jsou hejkalové, vlci, čarodějnice, etc. Římané – za hranicemi jim známého impéria žijí lvi. Nebo zámořské objevy: Kolumbovi vyhrožovali, že spadne ze zemské desky, na konci světa padá voda ze srázu.

  • komunikační prostředky - nutnost komunikace mezi oblastmi,

  • informace o oblastech - cestopisy, atlasy, obrazové mapy

  • tehdejší hranice států nebyly tak neprostupné jako hranice dnešních států

  • cestování: geog. horizonty se rozšiřují také cestováním. Musíme si ale uvědomit, že cestování až do 19. stol. nebylo příliš rozšířené a týkalo se především diplomatický misí, či studentů. Středověcí universitní mistři či studenti cestovali za učením nejen do jiných měst, ale také do jiných států (do Říma, Florencie, etc.). Cestování jako koníček, pro zábavu se objevuje až s růstem buržoasních vrstev a jejich finančních prostředků.

Témata, do kterých materiál patří