Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Proměny útvarů moci

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Proměny útvarů moci

Církevní moc

  • poměr středověké církve a státu často znamenal napětí dvou mocí. Středověk je charakteristický střetáváním papežství a císařství. Nebyly tyto spory z dlouhodobého hlediska ve prospěch evropské společnosti? Neučila se na nich jisté toleranci, pluralitě, soužití (husitství, reformace)?

  • nejdůležitější činitel středověku vycházející z křesťansko-latinské tradice => nadvláda církve byla dána svou duchovní, mravní a kulturní silou. Moc církve jako instituce (jednotlivců) nebo síla Bible a víry?

  • papežové se považovali nejen za nástupce sv. Petra, ale i za opravdové nástupce římských císařů, křesťanství se podařilo v období od 6. do 8. století udržet upadající barbarskou společnost, která směřovala k návratu k protohistorickému období. Zachovala kontinuitu západoevropské kultury, stala se pevným politickým a ekonomickým systémem.

  • boj o moc a vliv mezi západní a východní církví, 1054 schizma, zásadním bodem boj o investituru!

  • kontrola, cenzura, vzdělanost => ovládání

  • Řehoř Veliký – prosazuje primát římského biskupa oproti jiným biskupstvím

  • konciliarismu X nejvyšší papežské autoritě

  • vliv koncilů na křesťanský svět

  • „…kostelní věž, dříve zcela samostatný objekt, si církev také přisvojila jako lehko srozumitelný symbol moci a jako svědectví, že území, pokud jen možno uslyšet hlahol zvonů, má podléhat církevní moci.“ (Jiří Bílý: Trojí lid)

Ideologická + politická moc:

  • Komunistické režimy (ortodoxní komunistické diktatury) – jde o vládu úzké skupiny lidí nebo jednotlivce (diktátora), který je údajným zástupcem proletariátu. Ideologickým základem takových režimů bývá nějaká modifikace marxisticko-leninského učení (např. maoismus). Mezi země s komunistickými režimy počítáme v současnosti především Korejskou lidově demokratickou republiku, Čínu a Kubu.

  • Socialistické režimy – významnou roli hraje komunistická (dělnická, socialistická) strana a systém kolektivismu. Pro tyto státy je typické potlačování lidských práv, omezování trhu, rozsáhlé zásahy státu a rozsáhlý státní sektor. V současnosti zřejmě nenajdeme žádný typický socialistický režim, v minulosti to byly některé mírnější režimy ve východním bloku, například Maďarsko nebo Polsko v 80. letech 20. století.

  • Systémy založené na myšlenkách a principech volného trhu, individuální svobody a odpovědnosti – dnes hovoříme o tzv. demokratických státech, dříve se označovaly jako kapitalistické nebo buržoazní režimy.

  • Náboženské ideje – například islámské státy založené na tradičním právu šaríja. Systémy kombinující různé prvky – do této skupiny můžeme zařadit pragmatické autoritativní režimy nebo tzv. korporativistické režimy (např. Mussoliniho typ fašismu). V současnosti do této skupiny řadíme také některé státy s komunistickým režimem a tržními prvky – Čína, Laos, Vietnam.

  • Ostatní absolutistické režimy – jsou většinou založeny na nedotknutelnosti vládce. Označují se také jako absolutistické nebo autoritativní režimy. Ke současným státům s absolutistickými režimy patří například Saudská Arábie, ke státům s autoritativními režimy například Bělorusko. Z historie si dosadíte ad libitum.

  • Jiné mocenské ideologie – například rasismus (apartheid), fašismus, kastovní systém apod. V současnosti se netkáme s typickým představitelem tohoto směru. V minulosti šlo například o Jihoafrickou republiku, Chile nebo Kambodžu. Existují ovšem některé státy, které částečně diskriminují vlastní obyvatelstvo minoritních národů, například omezování občanů hlásících se k ruské národnosti v Lotyšsku nebo Estonsku. Jistě by bylo dobré zaměřit se na mocenskou politiku Ruska zejména v poválečném období.

  • Ultraliberální až anarchistické systémy – založené na teorii absolutní svobody, stát jen formální složka, veškerá moc v rukou lidí (=> nereálné, neboť to většinou vede k chaosu = např. různé „lůzovlády“)

  • Whigové, toryové, liberalisté, konzervativci, Labor party, Staročeši, Mladočeši, ČSSD (spor o Lidový dům za 1. rep.), Komunistická strana, Národní fronta, Národní socialisti, Lidovci… Politická strana je organizace, která se snaží získat politickou moc uvnitř vlády, aby s podporou části populace měla přístup k polit. respektive státní moci. Vláda jedné strany, dvou (bipartice), opozice, koalice (1. republika), svou roli začínají hrát od počátku 19. století.

Témata, do kterých materiál patří