Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




11. Evropa „Fin-de-siecle“ – dovršení pokroku či krize hodnot

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

11. Evropa „Fin-de-siecle“ – dovršení pokroku či krize hodnot?

  • Toto označení pochází z francouzských slov a dá se volně přeložit jako konec století. Jedná se o období končícího 19. století a o očekávání, co vlastně přinese následující 20. století. Okruh této problematiky se týká zejména let 1890 – 1914. Právě v tomto období vyvrcholilo století, v němž se odehrálo doposud největší zrychlení tempa změn v lidských dějinách, století, v němž průmyslová a vědeckotechnická revoluce podstatně změnily tvář světa. V této souvislosti se mění zcela názory a postoje soudobých lidí.

  • Tato doba, označována také jako Belle Époque (krásná doba), je obecně označována za dobu stability, důvěry, jistoty, komfortu a míru. Ve skutečnosti však vynikala všemi těmito vlastnostmi jen do určité míry, i zde se objevují nejrůznější pochybnosti, strach, nenávist, násilí i sociální protesty.

  • Technický pokrok způsobil, že život se stal snazším a kulturní život dosáhl nebývalé úrovně. Hovoří se o zlatém věku automobilů a vzduchoplavců, bulvárů a kaváren, kabaretů a mořských lázní, období rozkvětu fotografie, zrodu kinematografie, úspěchů přírodních věd, nových technologií a medicíny, vzniká sociologie, prudce se rozvíjí etnologie a archeologie díky řadě archeologických odkryvů.

  • Toto období je taktéž typické světovými výstavami (nejdůležitější byla v Paříži, která se konala od 14. 4. 1900 do 12. 11. 1900, byla vstupní bránou do 20. století), oslavou elektřiny, obnovením olympiády (1896) Coubertinem, což souviselo s novým postojem ke sportu – sportem ku zdraví (už nejen zábava, ale revoluce svalů), velkým pokrokem v chemickém průmyslu, automobilovém průmyslu, lidé začali létat atd…

  • Společnost věřila na pokrok a blahobyt, třebaže se současně objevuje i dekadence, spojená s pojmem Fin de siècle. V té době rostlo i uvědomění dělnické třídy; vznikaly různá socialistická hnutí a revoluční strany. Socialistické hnutí zapustilo pevné kořeny a jeho tlak byl od 90. let stále zřejmější v řadě zemí.

  • Byli zde lidé, kteří hleděli do nového století s vírou v pokrok, byli rádi, že se bortí staré řády (zejména Habsburská monarchie, kde bylo jasné, že s největší pravděpodobností se smrtí Františka Josefa I., „zemře“ i Rakousko), ale na druhou stranu tady byl strach ze zániku, nejistota, utápění se v dekadenci apod. Dekadence se stávala kultem hlavně ve Vídni. Dekadentní sklony se projevovaly hlavně u mládeže. Básníci jsou mimořádně citliví na to, co se bortí a doznívá, trpí tím a současně se z toho těší. Popisy smrti, obliba v tmavých barvách, chmurné, depresivní nálady. Dekadence jako poslední únik.

Témata, do kterých materiál patří