Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




16. Kolonialismus v 19. století. Jeho hlavní geografické oblasti. Britské impérium. Hlavní znaky ideologie moderního kolonialismu. Důsledky expanzivní politiky koloniálních mocností.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

16. Kolonialismus v 19. století. Jeho hlavní geografické oblasti. Britské impérium. Hlavní znaky ideologie moderního kolonialismu. Důsledky expanzivní politiky koloniálních mocností.

  • Kolonialismus představuje rozšiřování svrchovanosti určitého národa na teritorium a lid mimo vlastních hranic.

  • Kolonie se mohly stát odbytištěm výrobků pro mateřskou zemi (v rámci průmyslové revoluce), zdrojem surovin (nerosty, průmyslově využitelné suroviny, potraviny a koření, drahé kovy), byla zde idea přemístění přebytku obyvatelstva sem, ale posléze se objevil i významný aspekt kolonií - totiž aspekt strategický (přístavy, centra obchodu, uhelné stanice - místa odkud šla provádět globální politika velmocí (a taky válka)).

  • Kolonie se staly součástí politiky - imperialismu - každá země se snažila zabrat max. území v obavě, aby je nepředešli rivalové, mnohdy pak takto velmoci soupeřily o získání bezútěšné pustiny bez jakéhokoliv užitku - záležitost prestiže.

  • Obecně existovaly 3 typy kolonií - kolonie, protektorát a samosprávná kolonie.

  • Negativa: ztráta politické svobody, vykořisťování, otrocká práce a mnohde nelidský přístup

  • Pozitiva: velký rozvoj zaostalých zemí - hospodářský, sociální, správní, atd., civilizování barbarů a ras, barbarským zemím dána moderní fungující státní správa a vláda, kolonie byly opečovávány mateřskými zeměmi.

  • Výsledek?: pominou-li se drobná nedorozumění s domorodci, která byla ostatně všude, tak lze říci, že kolonialismus v ideální podobě (až idealizované) byl tím nejlepším, co mohla Evropa pro svět udělat - globalizace, nastolení vyššího stupně civilizace (to, že tomu tak dnes již není, je chyba dekolonizace).

  • V 19. století se kolonizační zájem velmocí přesunul do oblasti Afrika a Asie, Afrikou nejdříve prošla vlna cestovatelů, okolo pol. 19. stol. byly kolonizovány jen pobřežní pásma, s přelomem století už kompletně (vyjma Etiopie a Libérie). V Asii byla situace jiná, zde už existovaly určité mocenské celky, jež bylo potřeba nejdříve porazit.

  • V rámci kolonialismu došlo mezi mocnostmi k několika konfliktům: 1898 - Fašódská krize (v Súdánu se střetly ambice Britů a Francouzů (propojení Afriky), Fr. musela ustoupit), téměř celé 19. stol. - Velká hra (souboj Ruska a VB o dominanci na středním východě, jm. Persie, Afghánistán), 1899 -1902 - Búrská válka (resp. 2. - 1.

Búrská válka byla 1880 vyhrána Búry; napadení Búrských republik VB, Búrové zdecimováni), 1898 - Španělsko-americká válka (Španělsko ztratilo Kubu, Američané vyhráli), 1898 - Samojská krize (kvůli střetům zájmů VB, Německa a USA hrozil konflikt - diplomatické řešení)

  • Britské impérium: hlavní kolonie - pás v Africe (téměř) S-J, Indie, v Tichomoří, J Arabského poloostrova, dominia (měly samosprávu) - Kanada, Jihoafrická unie, Austrálie a Nový Zéland; koloniální politika - Liberálové x konzervativci (proti koloniím, resp. pro)

Témata, do kterých materiál patří