Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




3. Napoleon, Francie a Evropa (koaliční války evropských mocností s revoluční Francií, strategie Napoleonovy vnitřní a zahraniční politiky, hodnocení jeho historické role).

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

3. Napoleon, Francie a Evropa (koaliční války evropských mocností s revoluční Francií, strategie Napoleonovy vnitřní a zahraniční politiky, hodnocení jeho historické role).

  • 1792 se situace na evropském mezinárodním poli zostřila, nastoupivší rakouský císař František byl pro válku s revoluční Francií, tam se dostala k moci skupina girondistů též válce nakloněná, načež Národní shromáždění mu vyhlásilo válku, i tedy začala První koaliční válka. Prusko + Rakousko + VB (později). Od bitvy u Valmy 1792 začali Francouzi vítězit a v této době se dostal na scénu Napoleon Bonaparte, od 1796 začal Napoleon vytlačovat rakouské armády ze severní Itálie, Rakousko ztratilo též Belgii. 1796 - tažení v Itálii, 1798-99 tažení v Egyptě, bitva u Abukiru. V chaosovém, korupčním a neklidném období vlády Direktoria (1795-1799, pětičlenné) vznikla Druhá protifrancouzská koalice (VB + Rusko + Rakousko, přes počáteční úspěchy koalice došlo opětovně, po převratu Napoleonově 1799, k zatlačení jejich armád zpět.

  • 1799 - první konzul

  • 1802 - doživotně

  • 1804 - císař

  • Po nástupu k moci zrušil ústavu, nahradil ji novou, uklidnil vztahy církve a poměry ve Francii se tak začaly konsolidovat.

  • Za své vlády se, v oblastech svého mocenského vlivu, snažil vytvořit vazalské státy, do jejichž čel umisťoval své příbuzné a známé. Šlo hlavně o Nizozemí (Batavská republika), Rakouské Nizozemí (Belgie), Španělsko, Itálii, následně pak vytvořil i tzv. Rýnský spolek (16 členů). Zde pak po vzoru Francie zaváděny ústavy a formulovány občanské zákoníky.

  • 1804-1805 se zformovala Třetí protifrancouzská koalice (Rusko, VB, Rakousko, další), 1805 bitvy u Ulmu a Slavkova, Trafalgar, pak 1806 – Rýnský spolek, zahájena kontinentální blokáda (když nemohl VB porazit námořně), 1809 vyhlásilo Rakousko válku Napoleonovi, plně poraženo (hl. bitva u Wagramu, Vídeň obléhána). 1812 se vydal Napoleon do Ruska, zde zahynula většina jeho vojáků, 1813 poražen u Lipska.

  • 1814-1815 Vídeňský kongres, 1815 bitva u Waterloo.

  • Roznesl revoluci po Evropě, ideály svobod, rovnosti a také konce poddanství se rychle šířily.

Témata, do kterých materiál patří