Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny raného novověku 1540 - 1560

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1540 – 1560

Úvod:

Období se nese opět v duchu válek v Německu i Itálii, které jsou ke konci tohoto vymezeného období ukončeny (Augšpurský mír 1555, mír v Cateau-Cambrésis 1559). Koperník roku 1543 vydává své dílo O obězích sfér nebeských. V Americe pokračuje kolonizace. Od roku 1545 (do roku 1563) zasedá Tridentský koncil, na kterém katolická církev odmítla reformaci a určila dogmata (kánon, otázka svátostí…).

Anglie:

Do roku 1547 vládne Jindřich VIII. Po té nastupuje jeho syn Eduard VI. (v 9 letech). První roky vlády za něj vládl jeho strýc Eduard Seymour, vévoda Somerset. Za této situace pokračovala v Anglii odluka od katolické církve, která se hlavně na venkově nesetkala s pochopením (lokální povstání v roce 1549). Na severu země probíhali pravidelně boje se Skotskem. Tato situace vyčerpávala pokladnu a Somersetovo postavení se zhoršovalo. Nakonec byl v roce 1552 popraven. V té době má hlavní vliv na Anglii vévoda Northumberland. Ten se také pokusí po smrti Eduarda VI. (1553, na tuberkulózu) prosadit na trůn jeho sestřenici Janu Greyovu. Ta je však rychle svržena Marii I. (dcera Jindřicha VIII., problém tkvěl v tom, že byla katolička a proto se část šlechty pokusila zabránit ji v nástupu na trůn). Vláda Marie začala vzpourou proti návratu ke katolictví. V Anglii je zavedena inkvizice a protestanté jsou tvrdě potlačováni. Za manžela si Marie vezme Filipa II. krále Španělského, o kterém ještě bude řeč. Žádného potomka však spolu neměli a Marie umírá v roce 1558. Po té nastupuje její nevlastní sestra Alžběta I., která zemí navrací k anglikánství. Více bude v další datové otázce.

Francie:

Ve stejném roce jako Jindřich v Anglii, umírá i František I. ve Francii (1547). Nastupuje po něm Jindřich II. Jindřich pokračoval ve stylu vlády jeho otce. Liboval si v renesanci a podporoval umění a lesk panovnické moci. Jeho vláda je protkána boji s Habsburky o moc v Evropě. V roce 1552 se opět rozhořely naplno boje v Itálii, které po té, co Jindřich uzavřel spojenectví s protestanty v Německu, se rozšířili do dalších částí Evropy. Rozhodující porážku Francie utrpěla 1558 u Gravelines. Rok na to byla uzavřena mírová smlouva v Cateau Cambrésis. Francie ztratila např. Vlámsko či Savojsko, ale naopak získala přístav Calais (patřil Anglii jako pozůstatek stoleté války). Jindřich II. umírá v roce 1559 na turnaji, potom co ho zasáhlo kopí do oka a prošlo až do mozku. Nastupuje po něm jeho nejstarší syn František II., ale pouze na rok. V roce 1560 ho po jeho smrti střídá jeho mladší bratr Karel IX.

Španělsko:

Karel V. na začátku tohoto období neuspěl na svém tažení do Alžíru (1541). V Americe pokračuje kolonizace. V roce 1544 jsou objeveny hory ,,plné stříbra“ v Potosí. Celé období se nese v duchu poměřování sil s Francii. Ačkoliv Karel trávil ve Španělsko relativně málo času, rostla zde postupně jeho podpora. Hlavně díky neustálému přílivu zlata a stříbra z Jižní Ameriky. Sám Karel V. odstoupil roku 1556 ze svých obou trůnu, které držel. Ve Španělsku po něm nastupuje jeho syn Filip II. Ten musel o rok později čelit prvnímu bankrotu španělské Koruny. Více o jeho vládě v dalším období.

Témata, do kterých materiál patří