Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny raného novověku 1600 - 1620

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1600 – 1620

Úvod:

Období, kdy končí jedna éra a začíná druhá. Umírá Alžběta I., Jindřich IV., Boris Godunov i Rudolf II. Což znamená jisté otřesy ve všech státech, kterým vládli. Umírají také osobnosti jako Shakespeare či Cervantes. Naopak nám jedna veliká událost začíná. Tou událostí je samozřejmě třicetiletá válka, která naprosto změní politický i demografický ráz zemí ve střední Evropě. Je to také období Galilea a Bacona (Nové Organum, 1620).

Anglie:

Roku 1600 je založena Anglická východoindická společnost, jako důsledek posílení pozic Anglie jako koloniální velmoci. V roce 1603 končí dlouhá a relativně úspěšná vláda Alžběty I. Předání trůnu z dynastie Tudorovců na dynastii Stuartovců, proběhlo v Anglii relativně v poklidu. Robert Cecil si ještě před Alžbětinou smrtí dlouhodobě dopisoval s Jakubem Stuartem (král Skotska, syn popravené Marie Stuartovny). Jeho prohlášení králem proběhlo ještě v den smrti Alžběty a dva měsíce později byl i v Londýně korunován. Ve stejném roce Shakespeare napsal Hamleta. Za zmínku stoji prachové spiknutí v roce 1605. Jistý Guy Fawkes, chtěl pomocí sudů s prachem odstřelit parlament i s králem. Byl však včas dopaden, mučen a popraven. Vztahy mezi králem Jakubem I. a parlamentem nebyli dobré. Lišili se v názoru na personální unii se Skotskem i v otázce daní. Nakonec vše vyvrcholilo rozpuštěním parlamentu roku 1610 a poté znovu 1614 a to až do roku 1621. Za zmínku stojí i založení Virginie roku 1607 či fakt, že byl Jakub nejspíše bisexuál.

Francie:

Ve Francii se podařilo rozpory mezi katolíky a hugenoty stabilizovat Jindřichu IV. (Edikt nantský 1598). Francouzi také kolonizují v Americe (1608 zakládají Quebec). Nakonec je však Jindřich IV. roku 1610 zavražděn katolickým fanatikem. Nastupuje po něm jako regentka jeho druhá žena Marie de Medici (katolička, králem je Ludvík XIII.) Marie byla velmi špatná matka. Synovi se nevěnovala a ráda prohlašovala, že je retardovaný. To všechno aby prodloužila svoji vládu. Vše skončilo roku 1617, kdy Ludvík XIII. provedl převrat a svrhnul svoji matku. Dochází také k postupnému růstu vlivu kardinála Richelieu.

Španělsko a Nizozemí:

Ve Španělsku od roku 1598 vládne Filip III. (do roku 1621). Oproti svým dvěma předchůdcům bylo období jeho vlády, obdobím míru. V roce 1598 byla uzavřena mírová smlouva s Francií, 1605 s Anglii a 1609 příměří s Nizozemskem (na 12 let). V roce 1605 Cervantes vydává první část Dona Quijota. Filip také v roce 1609 vyhání morisky (muslimy) ze Španělska. V roce 1618 dvůr opouští vévoda z Lermy, který byl hlavním tvůrcem mírové politiky a v podstatě reálným vládcem, jelikož Filipa spíš zajímalo umění a další podobné věci. Nizozemí se v tomto období stává velmi prosperujícím územím, které rozšiřuje své obchodní a kolonizační zájmy. V roce 1602 dochází k založení nizozemské Východoindické společnosti.

Témata, do kterých materiál patří