Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 10

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (221.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

okamžiky vzorkování

  1. … digitální zobrazovací jednotka

  2. … D/A převodník, obnovení analogového tvaru signálu, výstupním signálem

má stupňovitý charakter

  1. … rekonstrukční filtr (zpracovává signál z 7 a obnovuje spojitý, hladký průběh

signálu

  1. … analogová zobrazovací jednotka

  2. … řídicí jednotka

X … vstupní analogový signál

Připomeňme na tomto místě to, co by mělo být známé:

Má-li existovat možnost rekonstrukce analogového signálu ze vzorků, musí být splněna tzv. Shannonova podmínka (=Shannon-Kotělnikovova podmínka = Nyquistův teorém), která zní:

Spojitý signál X, který byl ovzorkován, lze ze vzorků zpět rekonstruovat, pokud platí, že vzorkovací perioda je kratší než polovina periody nejvyšší složky frekvenčního spektra původního spojitého signálu. Jinak zformulováno : Vzorkovací frekvence musí být víc než dvakrát větší než kmitočet nejvyšší složky frekvenčního spektra signálu X.

Abychom byli schopni dokonale obnovit ze vzorků původní spojitý signál X , musíme dokázat obnovit každou složku jeho frekvenčního spektra, tedy i tu nejvyšší. Sinusovka je určena třemi body, takže za periodu této nejvyšší složky musíme odebrat minimálně tři vzorky. A to je vlastně Shannonova podmínka.

< (nikoliv ≤ ) => > (10)

Pro sestrojení průběhu sinusovky musíme znát amplitudu A, úhlovou rychlost ω a fázový posun φ , tzn. že sinusovka je určena třemi body v jedné periodě.

Ze Shannonovy podmínky však vyplývá, že rekonstrukce spojitého signálu je možná pouze tehdy, je-li jeho frekvenční spektrum omezené. Pokud je tak široké, že není splněna podmínka (10), hrozí nebezpečí tzv. aliasing – efektu. Ten se projevuje tím, že v rekonstruovaném spojitém signálu jsou obsaženy složky frekvenčního spektra, které se v původním signálu před vzorkováním vůbec nevyskytují. Tomu právě zabraňuje antialiasingový filtr (obr. 9). Jeho funkce spočívá v tom, že již z původního spojitého signálu X odstraní ty harmonické složky, které (10) nesplňují. Provádí tedy záměrné, ale nepodstatné zkreslení.

Funkce vzorkovače s pamětí vyplyne z obr. 10, 11

.

Principiální schema vzorkovače s pamětí:

Nyní již můžeme blokově popsat možné varianty číslicového stanovení integrálu spojité vstupní veličiny, které byly v úvodu této kapitoly vyjádřeny body 1), 2) a 3).

ad 1)

ad 2)

ad 3)

Témata, do kterých materiál patří