Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 13 - osciloskopy

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.01 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

DIGITÁLNÍ OSCILOSKOPY

Snaha rozšířit užitné vlastnosti osciloskopu vedla k vývoji takových přístrojů, které mají některé nebo všechny svoje funkční bloky číslicové – digitální. Tedy existují jakési „polodigitální“ osciloskopy, které obsahují číslicovou paměť pro uchování dat načtených vzorkováním sledovaného signálu, ale mají i analogové části, ba dokonce mohou pracovat v klasickém kompletně analogovém režimu. Na druhou stranu existují osciloskopy plně digitální, u nichž všechny funkční bloky pracují digitálně, které mohou signál nejenom zaznamenávat, ale i dále jej zpracovávat (analyzovat).

Vzorkovací osciloskop

Jedno z omezení klasických osciloskopů se týká frekvencí zkoumaných signálů, které je analogový osciloskop schopen zpracovávat. Metoda, která umožní osciloskopu pracovat se signály v oboru jednotek až desítek GHz, se nazývá vzorkování a osciloskopy, které ji využívají, se nazývají vzorkovací osciloskopy.

Vzorkování

s průchozí signálovou cestou

  1. Vzorkovací osciloskop s postupným vzorkováním
  2. Vzorkovací osciloskop s náhodným vzorkováním
  3. Použití vzorkovacích osciloskopů

Vzorkovacé osciloskopy se používají především pro měření takových zařízení, která pracují s vysokými kmitočty až do mikrovlnné oblasti (jednotky – desítky GHz). Jejich vstupní obvody jsou velmi citlivé a proto je vyloučeno vystavit je jakémukoliv napěťovému přetížení. Proto existuje několik zásad pro práci s nimi:

– eliminujeme účinek statické elektřiny tím, že všechny přístroje měřicí trasy propojíme před měřením zemnicími vodiči;

– první měření vždy provádíme s útlumovým článkem na vstupu osciloskopu

– propojovací vedení (např. koaxiální kabely) před měřením zbavíme případného statického náboje zkratováním;

– měřená zařízení/obvody zapínáme a vypínáme před resp. po měření, ale nikdy s připojeným vzorkovacím osciloskopem. Tak se vyhneme možnosti naindukování napští na vstupy vzorkovacího osciloskopu.

Osciloskop s číslicovou pamětí

O klasickém analogovém osciloskopu je známo, že zpracovává a zobrazuje sledovaný signál nepřetržitě, v reálném čase a tím i bez použití jakéhokoliv záznamu (nepočítáme-li mezi záznam signálu jeho zpoždění na zpožďovací lince). Z toho nutně vyplývá, že signál musí být periodický. Postačilo by ale sledovaný signál zaznamenat do paměti (předpokládá se „obyčejná“ číslicová paměť ) a výsledkem by byla možnost zobrazit (a tím následně pozorovat) i neperiodické nebo dokonce jednorázové děje. Osciloskopy s číslicovou pamětí mohou signál zobrazovat mimo reálný čas. Data, která odpovídají hodnotám měřeného signálu je nutné opět získat jeho vzorkováním. Osciloskopy s číslicovou pamětí mohou vzorkovat signál mimo reálný čas, což jim v určitém vzorkovacím režimu umožuje pracovat se signálem, jehož frekvence přesahuje možnosti „obyčejného“ analogového osciloskopu, ale dokážou pracovat i s neperiodickými – jednorázovými signály. O osciloskopu s číslicovou pamětí ze rovněž mluví jako o číslicové paměti dynamických jevů.

Témata, do kterých materiál patří