Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4_PrincipKompenzaceAReciprocity_PP

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kombinovaná forma studia laboratorní úlohu L4 neměří, pouze ji simuluje pomocí aplikace v tabulkovém procesoru. V simulačním modelu všech měřených obvodů nezapomeňte zahrnout vliv odporu bočníku ampérmetrů, což znamená připočítat, podle nastaveného měřicího rozsahu proudu, hodnotu odporu bočníku k hodnotě odporu větve T článku, do které je ampérmetr zapojený. Uvažujte, že ampérmetr má nastavený mA rozsah, na kterém má odpor bočníku hodnotu 5 Ω.

2. Zapojte obvod podle obr. 2 a proveďte analogicky měření všech větvových veličin. Naměřené hodnoty napětí U1‘, U2‘, U3‘ a proudů I1‘, I2‘, I3‘ zapište do nové tabulky, kterou navrhněte v rámci domácí přípravy.

Dbejte na to, aby během měření tohoto obvodu, ale i obvodu na obr. 3 nebylo aktivní proudové omezení laboratorního zdroje, takže jeho hodnotu nastavte na hodnotu o „něco málo“ větší než 60 mA (možno ponechat i 80 mA).

3. Zapojte obvod podle obr. 3 a proveďte analogicky měření všech větvových veličin. Než provedete ve větvi s rezistorem R3 proudovou kompenzaci zdrojem SZ 3.81, nastavte hodnotu jeho proudového omezení na hodnotu proudu I3‘. Nezapomeňte si uvědomit, že při náhradě rezistoru R3 zdrojem proudu, je kladný referenční směr proudu přiřazen kladné svorce zdroje SZ 3.81. Naměřené hodnoty napětí U1‘, U2‘, U3‘ a proudů I1‘, I2‘ zapište do nové tabulky, kterou navrhněte v rámci domácí přípravy.

4. Analýzu obvodů proveďte pro obvody na obr. 1, obr. 2 a obr. 3, přičemž neuvažujte vliv odporu bočníku ampérmetru. Vyřešte je číselně pro zvolené hodnoty obvodových parametrů. Vypočtené hodnoty napětí a proudů zapište do samostatných tabulek nebo je připojte k tabulkám s měřenými hodnotami odpovídajících si obvodů. Všechna tři úplná řešení obvodů uveďte v části laboratorní úlohy Vypracování nebo jako součást Příkladu výpočtu. Zápis řešení každého z obvodů provádějte ve tvaru: definiční vztah, dosazení hodnot, výsledek.

Všechny tabulky vytvořte nejlépe v tabulkovém procesoru, tak abyste je na konci hodiny mohli odeslat do systému Moodle jako doklad vaši aktivity na laboratorním měření.

5. V závěru, se vyslovte k reciprocitě a kompenzaci a uveďte číselné hodnoty veličin, které je dokládají.

Schéma zapojení:

Obr. 1 Schéma měření principu reciprocity, Obr. 2 Schéma měření principu reciprocity,

zdroj v první větvi zdroj ve druhé větvi

Obr. 3 Schéma měření principu kompenzace, kompenzace proudu třetí větve

VYPRACOVÁNÍ:

Použité přístroje:

Stabilizovaný zdroj SZ 3.81

Stabilizovaný zdroj Sefram 6130

Multimetry Amprobe 15XP-A 2x

Odporová dekáda 3x

Tabulka/y naměřených/vypočtených hodnot:

R1[Ω] R2[Ω] R3[Ω] 150 100 50

Tab. 1 Princip reciprocity v první větvi

U0[V] I0[mA] IR1[mA] UR1[V] IR2[mA] UR2[V] IR3[mA] UR3[V] Uc[V] Ic[mA] 8,25 30 82 6,55 48 4,8 48 4,8 8,25 281

Témata, do kterých materiál patří