TYpy látek, krystalů
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Chemická vazba je silová interakce mezi 2 atomy, která je energeticky stabilizuje a vede ke vzniku molekuly. Vzniká či zaniká při chemických reakcích. Energie, která se uvolní v okamžiku vzniku chemické vazby, se nazývá vazebná energie. Energie potřebná k rozštěpení chemické vazby, se nazývá disociační energie (platí zákon zachování energie, Ev = Ed). Při vzniku chemické vazby dochází ke změnám v potenciálních a kinetických energiích elektronů. Důležitou podmínkou vzniku vazby je, aby nová soustava měla nižší vnitřní energii, než je součet energií původně zúčastněných částic.
Amorfní látky – látky které nemají pravidelnou/krystalickou strukturu, uspořádání částic je náhodné, jsou to většinou dlouhé a velké molekuly, např. sklo, parafínové vosky, některé přírodní formy oxidu křemičitého (opál, chalcedon)
Krystalické látky – látky, které mají uspořádání částic pravidelné
Vnitřní uspořádání krystalu popisujeme pomocí krystalových mřížek/krystalových soustav. Těch je celkem 7 typů, které se od sebe liší tvarem elementární/základní buňky (nejmenší část krystalické struktury)
trojklonná
jednoklonná
kosočtverečná
čtverečná
klencová
šesterečná
krychlová
Délka hrany základní buňky se nazývá mřížkový parametr.
Typy krystalů:
iontové (NaCl)
roztoky a taveniny vedou el. proud
křehké, pevné
kovalentní/atomové (diamant, křemen)
nekovy, polokovy
nejsou elektricky ani tepelně vodivé (výjimka – diamant je nejvíce tepelně vodivý)
nerozpustné, pevné
molekulové (led, uhlovodíky, I2)
mezimolekulové interakce
malé molekuly
velmi křehké
nepolární látky
vrstevnaté (grafit – elektricky vodivý)
kovaletní ve vrstvě
VdW mezi vrstvami
kovové
kujné, tažné, el. i tepelně vodivé
slitiny
Isomorfie je vzájemné zastupování atomů/iontů/skupin v krystalových mřížkách minerálů, což má za následek změny jejich vlastností a chování (CaCO3 + MgCO3 → CaMg(CO3)2)
Polymorfie je schopnost látek vykrystalizovat ve více krystalových strukturách (křemen)
Alotropie je schopnost prvků vykrystalizovat ve více krystalových strukturách (C – diamant, grafit; P – červený, bílý; S – sirný květ, jednoklonná, kosočtverečná; O – kyslík, ozón