Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Druhy kamene a kameniva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Široká frakce – pokud je poměr velikosti maximálního zrna větší než 1:2

Odplavitelné částice – částice vymezené horním sítem, zajištěné promytím

Tvarový index – je poměr největšího k nejmenšímu rozměru zrna kameniva.

Nevýhodná jsou ta zrna, která mají tvarový index větší než 3:1

Velikost jednotlivých zrn v mm: 0,063 . 0,125 . 0,25 . 0,5 . 1 . 2 . 4 . 8 . 16 . 32 . 63 . 125

UMĚLÁ KAMENIVA POUŽÍVANÁ JAKO PLNIVA DO BETONU

Průmyslové odpady – škvára, popílky, struska, cihelná drť

Upravené odpady – strusková pemza, agloporit

Průmyslově vyráběné – keramzit, perlit, experlit, expandit

ZRNITOST KAMENIVA

Ovlivňuje následnou spotřebu cementového pojiva při výrobě betonu.

Nejvýhodnější jsou úzké frakce kameniva, z nichž lze vyskládat křivku zrnitosti, nebo v případě široké frakce se požaduje rovnoměrné rozložení všech zrn ve frakci.

Křivka zrnitosti – vyjadřuje skladbu zrn zkušebního kameniva vyjádřenou v procentech zůstatků nebo propadů na jednotlivých normových sítech

PÓROVITOST

U hutného kameniva je velmi nízká a pohybuje se do 0,5 %. Tím je dána i velmi malá nasákavost hutného kameniva. Vzhledem k minimální pórovitosti hutného kameniva je i hustota kameniva velmi blízká jeho objemové hmotnosti.

Vlastnosti pórovitého kameniva

Výrazně se liší od kameniva hutného.

Do této skupiny spadají:

Škvára – je popelovina, vzniká spalováním hutného tuhého paliva. Obsahuje určité množství nespáleného paliva, která jsou objemově nestálá a snižují odolnost vůči mrazu a vlhkosti. V dnešní době se od ní opouští, kvůli obsahu síry a silné radioaktivitě.

Popílek – Vzniká spalováním práškového paliva v elektrárnách a teplárnách. Přidávají se do cementu, jako plnivo do pórobetonů, do zásypů a násypů…

Expandovaný perlit – se vyrábí z přírodních hornin-perlitů jejich expandací. Vznikají velmi jemná a lehká nadýmaná zrna vhodná především pro výrobu lehkých malt.

Keramzit – Vyrábí se z cypřišových jílů a jílovců. Tyto jílovce tvoří skrývku povrchového

uhelného dolu. Po homogenizaci základní suroviny se ve šnekovém lisu tvarují válečky, které se řežou a zkracují. Materiál se dávkuje do rotační pece, kde se při teplotě 1 100–1200 oC vypaluje. V průběhu postupného nárůstu teploty se uvolňuje voda a vyhoří zbytky uhlí.

Strusková pemza – vzniká zpěněním žhavé strusky, při styku s vodou, kdy vznikající vodní páry napění strukturu. Po rozdrcení se používá jako kamenivo do betonu

Agloporit – je umělé pórovité kamenivo, které se vyrábí lisováním nebo protlačováním hmoty složené z odpadního létavého popílku, jemně mletého uhlí, sulfitových výluhů a vody. Tyto sirové paletky se dopraví na vypalovací rošt, na jehož začátku je vrstev plynových pelet zapálena. Jakmile dojde ke vznícení jemného uhlí a zbytků spalitelných částic v popílcích a dosažení požadované teploty, pohybuje se již zapálené směs na roštu k chladící části. Vypálením uhlí a spalitelných části z popílku se vytvoří pórová struktura uvnitř zrna, zatímco povrch zůstává částečně slinutý.

Témata, do kterých materiál patří