Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Druhy kamene a kameniva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

VLASTNOSTI KAMENIVA

Objemová hmotnost – je poměrně stálá v rozmezí 2400 – 2600 kg.m-3

Sypná hmotnost – závisí na tvaru zrna, velikosti i intenzitě setřesení. U volně sypaného kameniva od 1 300 – 1 600 kg.m-3 u setřeseného od 1 400 do 1 800 kg.m-3

Zrnitost – ovlivňuje následnou spotřebu cementového pojiva při výrobě betonu. Nejvhodnější

jsou úzké frakce kameniva, z nichž lze vyskládat nejvhodnější křivku zrnitosti, nebo v případě zrnité frakce kameniva se požaduje rovnoměrné rozdělení všech zrn ve frakci.
Pórovitost – u hutného kameniva je velmi nízká a pohybuje se do 0,5 %. Tím je dána i velmi malá nasákavost hutného kameniva. Vzhledem k minimální pórovitosti hutného kameniva je i hustota kameniva velmi blízká jeho objemové hmotnosti.
Odplavitelné částice – jsou zrna kameniva menší než 0,05 mm. Tato zrna mají vzhledem ke své jemnosti vysoký měrný povrch, který vyžaduje při výrobě betonu více pojivého tmele k obalení jemných zrn a jejich spojení.
Mrazuvzdornost – posuzuje se změnou zrnitosti a úbytkem hmotnosti po 25 zmrazovacích cyklech v nasáklém stavu.
Trvanlivost – je obdobou mrazuvzdornosti, ale cykly jsou nahrazeny krystalizací roztoku síranu sodného, kterým bylo kamenivo nasyceno. Jde o odolnost kameniva vůči povětrnostním vlivům.
Cizorodé částice – Jsou u kamene nepřípustné, připouští se maximálně 0,3 %. Jedná se především o znečištění kameniva
Humusovitost – vyjadřuje znečištění kameniva látkami organického původu. Na kamenivo působí roztokem hydroxidu sodného, nebo draselného. Přítomnost humusovitých látek, které mají kyselou reakci způsobí zabarvení roztoku těchto hydroxidů do žluta, nebo hněda.
Objemová stálost – se vyžaduje pro používání kameniva především při jeho použití do betonu

VLASTNOSTI TĚŽKÉHO KAMENIVA

Pro výrobu betonů zajišťujících biologickou ochranu před účinky rentgenového záření nebo paprsků gama se používají těžká kameniva, především čedič a baryt a železné rudy. Tato kameniva se vyznačují především vyššími objemovými hmotnostmi v porovnání s běžnými drcenými kamenivy. Pro ochranu proti neutronovému záření se používá serpentit a turmalín.

Těžba kamene v lomech:

Kámen pro kamenickou výrobu

Kamenivo: drcené

suroviny pro výrobu vápna, cementu, keramiky

těžené (písek, štěrk)

Získávání kamene

Trháním – dřevěné trámky zasazené do děr, polité vodou, přičemž dřevo nabývá na objemu a kámen se trhá, v současnosti spíše moderní technikou, stroji i trhavinami

Řezáním – pro výrobu leštěných desek pomocí diamantových, tlakových pil, plazmové hořáky

Témata, do kterých materiál patří