Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Benešl_186030_BVKS

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • AH – Authentication Header – zajištuje integritu a autentizaci zdroje, využívají se hashovací funkce MD5 nebo SHA1 (dnes se již nepoužívá)

  • ESP – Encapsulation Security Payload, zajišťuje důvěrnost, autentizaci zdroje a integritu, pro šifrování se využívají algoritmy AES či DES

  • SA – Security Association je kombinací AH a ESP, používají ISAKMP a protokol je nejčastěji IKE Internet Key Exchange, sloužící k vyjednání atributů, šifrování, platnost klíčů, komprese a způsob zapouzdření

Každá relace je zvlášť zabezpečena napříč celým spojením. Jsou dva druhy módu, prvním je přenos, kde je paket šifrován. Druhým módem je tunelování, kde je paket kódován. Hlavní nevýhodou je cena a časová náročnost instalace.

Principy fungování aktivních síťových prvků

Mezi aktivní síťové prvky patří:

  • Switch (přepínač)

  • Repeater/Booster (opakovač/zesilovač)

  • Hub (rozbočovač)

  • Bridge (most)

  • Router (směrovač)

  • Tiskový server (print server)

  • Access point AP (přístupový bod)

  • Power E-Net

  • Převodníky (optika/metalika)

Tyto prvky jsou součástí každé počítačové sítě. Jsou použity, jak pro bezdrátový

přenos, tak pro kabelové rozvody. Kabelové rozvody mohou být metalického typu a optického typu. Dále se budu zabývat spíše těmi optickými, protože z dnešního pohledu jsou více používané.

Mezi nejrozšířenější zesilovače optických kabelů patři erbiem dopovaný zesilovač EDFA, dále polovodičový zesilovač SOA a také Ramanův zesilovač.

EDFA pracuje na principu vláknového laserů. Základ tvoří erbium, které dopuje optické vlákno. Ionty erbia pohlcují energii, kterou do vlákna dodává zdroj optického záření na vlnové délce 980 nm. Po přechodech úrovňových energetických hladin se vyzáří nové fotony o vlnové délce přibližně 1550 nm a tím se signál posílí.

SOA tedy polovodičové zesilovače potřebují energii dodat v podobě budícího elektrického pole. Nejčastější polovodiče jsou GaAs, AlGaAs, InGaAs InGaAsP, InAlGaAs nebo InP. Zesilovač funguje na principu stimulované emise fotonu.

Ramanův zesilovač je založen na Ramanovu jevu. Vzájemná interakce fotonů a fononů látky dochází k přičtení molekul látky k energii fotonů. Následkem je vznik vidu optického záření.

Část 2.

Splitter – rozbočovač jednoho vedení do více point-to-multipoint spojení

WDM – wavelength-division multiplexing – multiplexování více optických signálů na jednom optickém vlákně s použitím více různých vlnových délek

SBU – single business unit – v případě FTTO

IAD – intergrated access device – v případě FTTH

MDU/MTU – multi-dwelling unit – slouží u FTTB, jako převodník jednoho optického vlákna na více ethernetových kabelů

SFU – single family unit – jednotka v domácnosti pro připojení

HGW – funguje jako splitter, rozděluje datové toky správným směrem

Témata, do kterých materiál patří